KOMENTÁR Kaswar KLASRU: ISIS získava pozície v Pakistane
PODPORIŤ

Znepokojenie ohľadom rozsahu prítomnosti a sily ISIS v Pakistane sa objavilo v decembri 2017, kedy samovražedný atentátnik odpálil bombu v kostole v meste Quetta a najmenej 9 modliacich ľudí zomrelo a viac ako 50 bolo ťažko zranených.

Keby pakistanské bezpečnostné služby neodpovedali rýchlo na útok v metodistickom kostolu Bethel Memorial, kde sa 400 mužov, žien a detí zúčastnilo nedeľnej bohoslužby, útočníci “by boli dosiahli hlavnej siene budovy a straty na životoch by boli oveľa vyššie,” povedal Gatestone inštitútu Sarfraz Bugti, minister vnútra provincie Baluchistan, kde sa mesto Quetta nachádza.

K zodpovednosti za útok, ktorý vykonali dvaja teroristi odetí vo výbušných vestách so samopalmi AK-47, sa prihlásil ISIS, pre ktorého je vecou cti vziať si na zodpovednosť tieto útoky, ako bolo uvedené vo vyhlásení publikovanom agentúrou Amaq.

Toto bol šiesty útok ISIS v Pakistane za posledný rok a pol. Prvý útok sa odohral 8. augusta 2016, keď samovražedný atentátnik zabil najmenej 70 ľudí a zranil viac ako 100 ďalších pri útoku na dav právnikov a novinárov zhromaždených vo vládnej nemocnici v meste Quetta (v provincii, ktorá susedí s Afganistanom a Iránom), aby smútili nad právnikom, ktorý bol zavraždený o deň skôr. K zodpovednosti za útok sa prihlásila frakcia Talibanu spojená s ISIS.

24. októbra 2016, sa ISIS prihlásil k zodpovednosti za smrteľný útok na policajnú akadémiu v meste Quetta. Útok spáchaný troma silne ozbrojenými teroristami proti spiacim kadetom, zanechal 60 mŕtvych a ďalších 165 zranených.

16. februára 2017 sa vyhodil do vzduchu samovražedný atentátnik spriaznený s ISIS v sufistickej svätyni v pakistanskej provincii Sindkh, zavraždil pritom viac ako 90 modliacich a zranil viac ako 300.

18. apríla 2017 pakistanská armáda zmarila plánovaný veľkonočný samovražedný bombový útok proti kresťanom v Lahore. Keď sa vezme do úvahy množstvo výbušnín zhabané páchateľom, tak keby sa útok vydaril, boli by straty masové.

12. mája 2017 samovražedný atentátnik ISIS zaútočil na konvoj podpredsedu pakistanského senátu, cestujúceho po diaľnici v Baluchistane v okrese Mastung. Útok zanechal 28 mŕtvych a 40 zranených.

12. augusta 2017 samovražedný atentátnik ISIS zaútočil na konvoj pakistanskej armády v meste Quetta. Výsledkom bolo 15 mŕtvych, medzi nimi 8 vojakov – a ďalej 40 zranených.

Všetky tieto atentáty sa dali očakávať. Vo februári 2016, generálny riaditeľ pakistanskej spravodajskej služby varoval vládu, že ISIS sa vynára ako hrozba, spolu s pakistanskými teroristami zaisťujúcimi pre ISIS zázemie. Táto pakistanská odnož sa volá Walayat-e-Khurasan. Agenti v blízkom Afganistane tiež hrali dôležitú úlohu v teroristickej sieti.

ISIS tiež verbuje “ideovo blízkymi partnermi” v Afganistane a “zaisťuje” teroristické útoky pre pakistanské organizácie – ako Lashkar-i-Jhangvi a jama-ul-Ahrar – ako nedávno odhalila správa BR OSN monitorujúca terorizmus BR OSN. Navyše – podľa panžábského ministra spravodlivosti Rana Sanaullaha – viac ako 100 Pakistancov opustilo v roku 2015 svoju krajinu a pripojilo sa k ISIS v Iraku a Sýrii.

Obe odhalenia sú zaujímavé vo svetle faktov – ako povedal spravodajcom v Islamabade pakistanský veľvyslanec v Iraku Ali Yasin Muhammad Karim po oslobodení Mosulu v júli 2017 – že Pakistan na druhej strane tajne podporoval Irak v boji proti teroristickým skupinám.

“Pakistanské bezpečnostné zložky majú kapacitu a kvalifikáciu sa vysporiadať s teroristickými skupinami,” povedal Mohammad Ali, bezpečnostný expert v Islamabade, pre Gatestone Institute. “Dúfam, že berú hrozbu ISIS vážne.”

Najzraniteľnejšie obete tejto hrozby sú kresťania, ktorí tvoria iba 2% v tomto štáte so sunitskou väčšinou. ISIS je len najnovšia teroristická skupina, ktorá podniká útoky na kresťanov v Pakistane. V období medzi rokmi 2009 až 2015 bola zodpovedná za útoky na kresťanov zastrešujúca teroristická organizácia Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP).

Napríklad, 22. septembra 2013 frakcia TTP Jundallah vykonala dvojitý bombový útok v kostole všetkých svätých v Peshawar, zabila 127 ľudí, vrátane žien a detí a zranila viac ako 250. To bol najvražednejší útok proti kresťanom v pakistanskej histórii.

27. marca 2016 samovražedný atentátnik z Jamato-ul-Ahrar zaútočil proti kresťanským rodinám oslavujúcim veľkonočnú nedeľu v parku v Lahore. Zanechal 75 mŕtvych a 340 ranených, niektorí z nich boli moslimovia, ktorí v tej chvíli boli náhodou v parku.

Kým Pakistan nezvýši svoje úsilie postaviť mimo zákon, eliminovať a zneškodniť islamistický terorizmus na svojej pôde a chrániť svojich kresťanov pred prebiehajúcimi atentátmi – útoky v meste Quetta budú pokračovať.

Kaswar Klasra je novinár žijúci v Islamabade, v Pakistane. Článok pôvodne vyšiel na Gatestone Institute v anglickom originále ISIS Takes Hold in Pakistan.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies