KOMENTÁR Marie Polizoidou: Príprava na teroristické útoky v Grécku

KOS, GREECE - AUGUST 15: Syrian refugees arrive at a beach on the Greek island of Kos after crossing a part of the Aegean sea from Turkey to Greece in a dinghy on August 15, 2015 in Kos, Greece. The Greek government has sent a cruise ship to the island of Kos which will be able to house up to 2,500 refugees and operate as a registration centre, after 2,000 Syrian refugees were locked in an old stadium during a registration process and left without water for more than a day. (Photo by Milos Bicanski/Getty Images)

 

Na nedávnej konferencii v Ríme, ktorú usporiadal think-tank Európska sieť pre myšlienky (EIN),

bývalý grécky premiér a súčasný poslanec gréckeho parlamentu Antonis Samaras vyhlásil:

 

 


“Európske demokracie v Stredomorí sú ohrozené tým, že budú zmätené prívalovými vlnami nekontrolovanej imigrácie. To nemôžeme dovoliť. Naše spoločnosti to nevydržia. Európska únia to sama nemôže ustáť … [Viac ako] milión ‘cudzincov’ prešlov roku 2015 cez Grécko a skončilo v rôznych krajinách Európskej únie, najmä v severnej a strednej Európe. Niektorí z nich boli skutoční utečenci zo Sýrie a Iraku, väčšinou to však boli ilegálni imigranti z iných krajín sveta. Dnes sa odhaduje, že skutoční utečenci tvoria maximálne 20% z celkového počtu imigrantov, ktorí stále prichádzajú. Zvyšok sú ilegálni imigranti. “

Antonis Samaras

 

Títo ilegálni imigranti, povedal, “prichádzajú do Európy hľadať ‘príležitosti’, ale neprijímajú žiadne povinnosti otvorenej demokracie.”

    “Zvyčajne sa zaoberajú všetkými druhmi pašovania drog, obchodovaním s ľuďmi a dokonca aj džihádom. To nemôžeme tolerovať. Sloboda a otvorenosť našich spoločností tiež vyžaduje zodpovednosť a samozrejme plné rešpektovanie našich zákonov. ‘Vyžírky’ by mohli náš demokratický systém zničiť.”

Počas mesiaca september, kedy sa konferencia konala, priplávalo na grécke ostrovy ďalších 4 000 ilegálnych imigrantov a utečencov, čo zahltilo miestne komunity, ktoré nie sú dostatočne vybavené na to, aby ich prijímali. Napriek tomu je ich administratívne prijímanie len jednou z ťažkostí, ktorým grécke úrady čelia.

Rovnako veľkým, ak nie väčším problémom je obava, že medzi týmito masami ľudí, ktoré prúdia do krajiny, môžu byť teroristi vydávajúci sa za žiadateľa o azyl.

Podľa správ z gréckej tlače majú grécke úrady dôvodné podozrenie, že sa to deje. Od začiatku migračnej krízy v roku 2015, kedy sa ukázalo, že teroristi vyškolení u ISIS prenikajú do Európy zo Sýrie, Iraku a odinakiaľ, monitoruje grécka polícia približne 80 provizórnych mešít, ktoré vyrástli ako huby po daždi v Aténach a ich okolí. Okrem toho, že žiadna z týchto modlitební nie je legálna, tak sú niektoré z nich dokonca pridružené k Moslimskému bratstvu. Prvá oficiálna mešita v Aténach od konca osmanskej nadvlády pred 150 rokmi je vo výstavbe a očakáva sa, že bude otvorená až v nadchádzajúcich mesiacoch.

Táto infiltrácia teroristov je nepochybne jedným z dôvodov policajného cvičenia, ktoré sa uskutočnilo v októbri v Aténach. Tejto akcie nazvanej “Tyfonas (Tajfún) II” sa zúčastnili grécke špeciálne elitné jednotky a jednotky poriadkovej polície, ktoré nacvičovali reakciu na teroristické útoky v mestských oblastiach, napríklad nabehnutie vozidla do davu, streľbu, útoky nožom alebo bombové útoky.

Avšak v rozhovore s Hellenic Broadcasting Corporation (ERT) po teroristickom útoku v Španielsku, kde bolo 17. augusta 2017 zabitých 14 ľudí a ďalších 120 bolo zranených, grécky minister vnútra Nikos Toskas z koalície Radikálna ľavica (Syriza) odmietol predstavu, že by sa Grécko mohlo stať cieľom ISIS. Grécko v rozhovore označil za “pilier stability v Európe a v Stredomorí” a povedal, že terorizmus môže byť porazený len zaistením mieru na Blízkom východe.

Toskas aj jeho kolegovia, členovia gréckej politickej elity a inteligencie, robia vo vzťahu k islamskému imperializmu rovnakú chybu ako ich európske náprotivky. Teroristické útoky naprieč západnou Európou ukázali, že ustupovanie radikálnym moslimom prostredníctvom politiky otvorených hraníc – a vzdanie sa národnej identity v prospech multikulturalizmu – nemá zamýšľaný účinok, skôr naopak. Imigrantom bol umožnený neobmedzený vstup, a skôr než k ich integrácii a liberalizácii vedúcej k priateľským väzbám s väčšinovými moslimskými krajinami, to viedlo k ich ďalšej a hlbšej radikalizácii.

Manos Karagiannis, profesor King ‘College v Londýne a Macedónskej univerzity, v nedávnom rozhovore uviedol, že Grécko by sa malo vzdať ilúzií, že ho jeho dobré vzťahy s arabským svetom ochránia pred džihádistickými útokmi. Povedal:

“Nemali by sme sa nechať ukolísať falošným pocitom bezpečia. Islamský štát si už nevyberá svoje ciele na základe zahraničnej politiky tej či onej krajiny.”


François Heisbourg, predseda Rady IISS v londýnskom Medzinárodnom inštitúte strategických štúdií, to vysvetlil takto: “Džihádisti sú ideológovia. Svet vidia ako bitku medzi veriacimi a neveriacimi, a preto sa ich plány týkajú nás všetkých.”

Článok bol preložený v rámci partnerskej spolupráce

a v pôvodnom znení “Preparing for Terrorist Attacks in Greece”

vyšiel na GATESTONE INSTITUTE.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy