KOMENTÁR Marie Polizoidou: Príprava na teroristické útoky v Grécku
 

Na nedávnej konferencii v Ríme, ktorú usporiadal think-tank Európska sieť pre myšlienky (EIN),

bývalý grécky premiér a súčasný poslanec gréckeho parlamentu Antonis Samaras vyhlásil:

 

 


“Európske demokracie v Stredomorí sú ohrozené tým, že budú zmätené prívalovými vlnami nekontrolovanej imigrácie. To nemôžeme dovoliť. Naše spoločnosti to nevydržia. Európska únia to sama nemôže ustáť … [Viac ako] milión ‘cudzincov’ prešlov roku 2015 cez Grécko a skončilo v rôznych krajinách Európskej únie, najmä v severnej a strednej Európe. Niektorí z nich boli skutoční utečenci zo Sýrie a Iraku, väčšinou to však boli ilegálni imigranti z iných krajín sveta. Dnes sa odhaduje, že skutoční utečenci tvoria maximálne 20% z celkového počtu imigrantov, ktorí stále prichádzajú. Zvyšok sú ilegálni imigranti. “

Antonis Samaras

 

Títo ilegálni imigranti, povedal, “prichádzajú do Európy hľadať ‘príležitosti’, ale neprijímajú žiadne povinnosti otvorenej demokracie.”

    “Zvyčajne sa zaoberajú všetkými druhmi pašovania drog, obchodovaním s ľuďmi a dokonca aj džihádom. To nemôžeme tolerovať. Sloboda a otvorenosť našich spoločností tiež vyžaduje zodpovednosť a samozrejme plné rešpektovanie našich zákonov. ‘Vyžírky’ by mohli náš demokratický systém zničiť.”

Počas mesiaca september, kedy sa konferencia konala, priplávalo na grécke ostrovy ďalších 4 000 ilegálnych imigrantov a utečencov, čo zahltilo miestne komunity, ktoré nie sú dostatočne vybavené na to, aby ich prijímali. Napriek tomu je ich administratívne prijímanie len jednou z ťažkostí, ktorým grécke úrady čelia.

Rovnako veľkým, ak nie väčším problémom je obava, že medzi týmito masami ľudí, ktoré prúdia do krajiny, môžu byť teroristi vydávajúci sa za žiadateľa o azyl.

Podľa správ z gréckej tlače majú grécke úrady dôvodné podozrenie, že sa to deje. Od začiatku migračnej krízy v roku 2015, kedy sa ukázalo, že teroristi vyškolení u ISIS prenikajú do Európy zo Sýrie, Iraku a odinakiaľ, monitoruje grécka polícia približne 80 provizórnych mešít, ktoré vyrástli ako huby po daždi v Aténach a ich okolí. Okrem toho, že žiadna z týchto modlitební nie je legálna, tak sú niektoré z nich dokonca pridružené k Moslimskému bratstvu. Prvá oficiálna mešita v Aténach od konca osmanskej nadvlády pred 150 rokmi je vo výstavbe a očakáva sa, že bude otvorená až v nadchádzajúcich mesiacoch.

Táto infiltrácia teroristov je nepochybne jedným z dôvodov policajného cvičenia, ktoré sa uskutočnilo v októbri v Aténach. Tejto akcie nazvanej “Tyfonas (Tajfún) II” sa zúčastnili grécke špeciálne elitné jednotky a jednotky poriadkovej polície, ktoré nacvičovali reakciu na teroristické útoky v mestských oblastiach, napríklad nabehnutie vozidla do davu, streľbu, útoky nožom alebo bombové útoky.

Avšak v rozhovore s Hellenic Broadcasting Corporation (ERT) po teroristickom útoku v Španielsku, kde bolo 17. augusta 2017 zabitých 14 ľudí a ďalších 120 bolo zranených, grécky minister vnútra Nikos Toskas z koalície Radikálna ľavica (Syriza) odmietol predstavu, že by sa Grécko mohlo stať cieľom ISIS. Grécko v rozhovore označil za “pilier stability v Európe a v Stredomorí” a povedal, že terorizmus môže byť porazený len zaistením mieru na Blízkom východe.

Toskas aj jeho kolegovia, členovia gréckej politickej elity a inteligencie, robia vo vzťahu k islamskému imperializmu rovnakú chybu ako ich európske náprotivky. Teroristické útoky naprieč západnou Európou ukázali, že ustupovanie radikálnym moslimom prostredníctvom politiky otvorených hraníc – a vzdanie sa národnej identity v prospech multikulturalizmu – nemá zamýšľaný účinok, skôr naopak. Imigrantom bol umožnený neobmedzený vstup, a skôr než k ich integrácii a liberalizácii vedúcej k priateľským väzbám s väčšinovými moslimskými krajinami, to viedlo k ich ďalšej a hlbšej radikalizácii.

Manos Karagiannis, profesor King ‘College v Londýne a Macedónskej univerzity, v nedávnom rozhovore uviedol, že Grécko by sa malo vzdať ilúzií, že ho jeho dobré vzťahy s arabským svetom ochránia pred džihádistickými útokmi. Povedal:

“Nemali by sme sa nechať ukolísať falošným pocitom bezpečia. Islamský štát si už nevyberá svoje ciele na základe zahraničnej politiky tej či onej krajiny.”


François Heisbourg, predseda Rady IISS v londýnskom Medzinárodnom inštitúte strategických štúdií, to vysvetlil takto: “Džihádisti sú ideológovia. Svet vidia ako bitku medzi veriacimi a neveriacimi, a preto sa ich plány týkajú nás všetkých.”

Článok bol preložený v rámci partnerskej spolupráce

a v pôvodnom znení “Preparing for Terrorist Attacks in Greece”

vyšiel na GATESTONE INSTITUTE.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies