Komentár Mira Juriša: Ťažko pochopiteľný odpor SaS k povinnému zverejňovaniu minimálnej výšky mzdy v inzerátoch

Dokonca to došlo, tak ďaleko, že poslankyňa Jana Kiššová vyhlásila, že ak sa SaS stane vládnou stranou, tak zákon zruší.

 

Problémom pre SaS je štandardizácia inzerátov na pracovné pozície, kde inzerent musí uviesť minimálnu výšku mzdy, pod ktorú sa pri uzatváraní pracovnej zmluvy nepôjde.

Autor týchto riadkov nepovažuje podnikateľov apriori za lakomcov ani vykorisťovateľov.

Je mi jasné, že v dnešnom vyhoretom Slovensku je zamestnanec so záujmom o prácu, ochotný akceptovať to, že jeho plat je súčasťou výsledku spoločného úsilia práce ľudí vo firme niečo ako Yeti, počuli sme o ňom, ale sme ho nevideli.

Prečo Slovensko je v roku 2018 vyhoreté, to je dlhší príbeh. Je to dôsledok všeobecnej straty viery v budúcnosť, žijeme dnes a radšej si už nič neplánujeme na zajtra, lebo neveríme v budúcnosť.

Príčin to má x, od drahoty, cez migračnú krízu a s tým spojené aktivity represívnych zložiek štátu proti slobode slova, nedôvera v politikov a výsledkom toho všetkého je nervozita v spoločnosti. Mnohí občania sú poznačení rokmi, keď sa zo zamestnancami komunikovalo v štýle „Komu sa nelúbi, môže ísť…“

Proste neveríme v budúcnosť, neveríme v tých „hore“, nakoniec po tom všetkom, čo sme zažili, len hlupák by veril. Dokonca sa aj divím každému zahraničnému investorovi, čo presúva výrobu na Slovensko. Buď nevidí pod povrch predkladaných čísel, alebo inde je to ešte horšie.

Dnes je prakticky nemožné nájsť zamestnanca, čo vidí za horizont svojej výplaty, zamestnanca čo by dnes investoval svoje úsilie do formy nad výšku svojho platu s tým, že by očakával návratnosť investície napríklad o rok.

Neviem, kedy sa naposledy pani Kiššová živila riadením ľudských zdrojov, ale asi to bude už nejaký čas. Inak by vedela, že na nedohode o plate padá každý deň množstvo pohovorov.

Uchádzač o prácu má svoje výdaje, ktoré nepustia, hypotéku, rôzne šeky a preto nemôže akceptovať pracovnú ponuku s nízkym platom.

Život na Slovensku sa stal drahý, čo znemožňuje nájsť lacnú domácu pracovnú silu. Preto je štandardizácia pracovných inzerátov dobrá vec, ušetrí sa tým kopec neúspešných pohovorov.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies