KOMENTÁR Peter KRÁLIKA: Dohoda zo summitu EÚ o migrácii je pre viacerých dohodou ako nestratiť tvár
Naozaj prelomová dohoda o migrácii?

O zriadení zberných migračných táborov sa hovorilo niekoľko mesiacov. Prvá verzia záverov včera hovorila o zriadení táborov v severnej Afrike. Musel zasiahnuť až šéf komisie Juncker dosť podráždeným spôsobom, keď umravnil všetkých, že takéto závery zaváňajú čistým neokolonializmon. Nedajú sa totiž robiť bez dohody s Líbyou, či Alžírskom. Ani to nebránilo dnes ráno niektorým lídrom tvrdiť, že o to budú usilovať a že je to súčasť dohody. Hoci o to usilujú už dva roky a bez akéhokoľvek výsledku.

Nakoniec prešiel Macronov návrh zberných azylových centier na európskej pôde. Aj to na “dobrovoľnej báze”, čo je len eufemizmus pre bilaterálne a trilaterálne dohody “ochotných a spolupracujúcich”, čo nikomu nebránilo realizovať aj doteraz – k tomu naozaj nik nepotreboval posvätenie nejakého summitu.

Taliansko dostalo personálne prísľuby neurčitého druhu o “dobrom odhodlaní a jednote” krajín a hlavne finančnej pomoci. Conte si zachoval tvár, no nielen on. Bez straty “kvetinky” odchádzajú všetci, rovnako tak bez konkrétnej dohody, ktorá by niečo podstatné riešila. A možno ani o to nešlo.

Dôležitejšie je čo dohoda neobsahuje.

Dohoda neobsahuje zmenu azylového systému tzv. Dublin 4 a ani neobsahuje povinné kvóty. Ak to pokladá niekto za víťazstvo na summite, je na omyle, ani vo vopred pripravovaných záveroch to nebolo na stole ako požiadavka dňa.

Závery summitu EÚ o migrácii sú tak čistá postfaktuálna realita. Nič neriešia. Taliansko svojim hrdinským činom blokovania summitu na domácej scéne nestratilo tvár a Merkelová vágnymi závermi dala bodku za domácou politickou krízou.

Všetci spokojne môžu ísť na dovolenky, dva mesiace majú v podržaní virtuálnu realitu, že je všetko fajn.

Pre nechápavých text z talianskej agentúry ANSA:

“Oddnes už Taliansko nie je samo. Od tejto Európskej rady je Európa viac zodpovedná a solidárna. Uviedol to premiér Conte. (Poznámka red.: Conte by mohol aj povedať v čom, lebo inak je to iba jeho zbožné želanie…)

V záverečnom dokumente schválenom EÚ “bol prijatý nový prístup týkajúci sa záchrany na mori: od tejto chvíle predpokladáme akcie založené na zdieľaní a preto koordinované medzi členskými štátmi”.   (Poznámka red.: Pretože doteraz si informácie krajiny nevymieňali a nekoordinovali?)

Návrh prijímacích stredísk, aby umožnil pristátie a v prípade tranzitu migrantov do tretích krajín a v Európe je tiež možné vytvárať prijímacie strediská v členských štátoch, ale iba dobrovoľne.  (Poznámka red.: ak dobrovoľne tak potom čo tomu bránilo doteraz:?)

“V dokumente schválenom EÚ je potvrdená zásada, že ten, kto príde do Talianska, príde do Európy a že všetky lode plávajúce do Stredozemného mora musia rešpektovať zákon a to aj mimovládne organizácie a nesmú zasahovať do práce líbyjskej pobrežnej stráže. “ (Poznámka red. : Doteraz zákony neexistovali, ich platnosť začína až politickou deklaráciou??? – Oznamujeme vám, že z modrého kohútika tečie studená voda?)

Plechovka migračnej krízy bola odkopnutá na september ….

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies