KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Ako sa stal Martin Schulz v SPD najväčším trpaslíkom
Po nedeľňajšom večernom žurnále ZDF bolo všetkým v Nemecku jasné, že lídrom v ďalších rokovaniach o nemeckej vládnej koalícii v SPD už nie Martin Schulz ale Andrea Nahles. Vlastne bolo to už zrejmé na zjazde v Bonne. Ten mal dva vrcholy, ktoré predurčujú najbližšiu budúcnosť Sociálnej demokracie v Nemecku. Tá od včera ponúka dve protichodné tváre. Tvár Andrey Nahles, tá ktorá sa stáva reálnym lídrom v záujmoch SPD pri rokovaniach s CDU a CSU a tvár Kevina Kühnerta lídra mladých sociálnych demokratov (JUSOS), ktorý je jediným autentickým víťazom hlasovania z Bonnu a ktorý sa dá čoskoro “macronovsky do pohybu” . Martinovi Schulzovi prischla úloha najväčšieho trpaslíka povedané ústami Jaspera von Altenbockuma z Fraffurter Allgemeine Zeitung.

Nikoho už neprekvapí studená sprcha a tvrdý politický realizmus do “unaveného” hlasovania SPD, ktoré prišili rovnako v nedeľných večerných hodinách, aj keď artikulované hlasnejšie budú dnes v nemeckých médiách a rozoberané po celý tento týždeň v následujúcich politických diskusiách nemeckých komentátorov.

Tou studenou sprchou bolo okamžité vyjadrenie krajinskej šéfky CDU zo Sárska Annegret Kramp-Karrenbauerovej, že CDU v rokovaniach o koalícii s SPD “neuhne ani o milimeter a že vôbec na to nie je čas” .

Trpasličie postavenie SPD nakoniec zaklincoval šéf hospodárskeho krídla Kresťanskodemokratickej únie Wolfgang Steiger pre denník Bild vyjadrením, že dohody zo sondážnych rokovaní sú nemenné, uzavreté a neposkytujú milimeter miesta pre nové kompromisy, nakoniec je to všetko  ” obrovským stresom pre Nemecko a jeho pracovné miesta”.

Steiger obvinil SPD zo zaplietania sa s novými červenými líniami pri rokovaniach, čím delegátom bonnského kongresu SPD, ktorí už viacerí v tých hodinách boli doma, odkázal že ich hlasovanie o dvojstupňovom poistení alebo scitlivenie imigračnej politiky ako nových požiadavkách SPD do rokovaní s CDU/CSU, má cenu toaletného papiera a nikoho to nezaujíma. Kliešte GROKO (Veľkej koalície), ktoré od včera hlasovaním SPD zoviera Angela Merkel sú prosto neúprosné.

Je síce pravda, že Steiger ako šéf Hospodárskej rady CDU nepredstavuje výkonný politický orgán CDU, ale armáda 12 0000 podnikateľov, ktorá stojí za ním je pre CDU nepostrádateľná.

A práve táto odozva v CDU prinútila Andreu Nahles v ZDF v žurnály Heute tlmiť akékoľvek veľké očakávanie lebo pri rokovaniach s CDU. Ako povedala “nebudeme mať na konci 100%”.

Okrem výsledku z Bonnu, že SPD ma od včera dve protichodné tváre a Martin Schulz je najväčší trpaslík je tu ešte nepríjemný fakt:

Priemerný vek 440 000 členov SPD je 60 rokov. 

Ak sa pýtate na “pretrpené” víťazstvo Schulza v hlasovaní o vstupe do rokovaní o staronovej  koalícii, práve tu sa skrýva odpoveď.

Nie nadarmo Matthew Karnitsching na POLITICO, píše o tom, že to hlasovanie nemohlo dopadnúť ani inak, keďže väčšina  tohoto stareckého spolku vníma Merkelovú ako svoju priemérku a líderku , “a je s ňou spokojná”. A preto aj koalícia SPD, CDU a CSU vydrží celé funkčné obdobie. Lebo priatelia masky dole, odteraz už sa rokuje iba o technologickom prevedení moci a dôchodkový vek väčšiny SPD nepustí….

Martin Schulz sa stal po víkende najväčším trpaslíkom trpasličej vôle prešidivelých sociálnych demokratov po vlastných sociálnych istotách.

Kevinovi Kühnertovi z JUSOSU, tak v najbližších mesiacov nič iné nezostáva len sa dať  “do pohybu” a “macronovsky” vyriešiť svoju budúcnosť. Nemusí riešiť sociálne istoty. Má pred sebou príjemnú a hravú otázku ako to urobiť. Na rozdiel od Schulza nie je totiž ustráchaný trpaslík. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies