KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Analytici Bernsteinu predpovedajú cenu ropy na 150 dolárov za barel
Cena ropy 75 dolárov za barel sa ešte pred pár mesiacmi zdala mnohým ako nedosiahnuteľný cieľ. V máji a júni tohoto roku sa však táto úroveň dosiahla niekoľko krát. Tom Kirkman na portáli Oilprice už pred pár dňami predpovedal, že sa v lete cena ropy posunie dokonca na úroveň 80 dolárov za barel. Bloomberg teraz prišiel s úplnou bombou. Predstavte si cenu 150 dolárov za barel.

Analytici americkej firmy Sanford C. Bernstein & Co vyjadrili obavu, že ceny ropy by mohla prelomiť úroveň predkrízových maxím a dosiahnuť $ 150 za barel. Píše vo svojom komentári 

Sharples na Bloombergu zverejnil, pasáže zo správy spoločnosti. V správe analytici píšu, že dôvodom môže byť nedostatok predvídavosti akcionárov ropných spoločností, ktorí preferujú spáliť výnosy z dividend a odkúpenie programov namiesto investícii do výroby a prieskumu.

V dôsledku toho sa celosvetové obnoviteľné zásoby ropy naďalej znižujú: podľa Bernsteinu sa “od roku 2000 znížili o 30%. Zároveň dopyt po rope naďalej rastie, ale podiel reinvestícií v priemysle za posledných 20 rokov klesol na historické minimum. To všetko vedie k nevyhnutnému zvýšeniu cien, čo by mohlo prelomiť rekord z pred desiatich rokov”, hovoria analytici.

“Investori, ktorí vyzývajú vedenia spoločností k obmedzeniu kapitálových výdavkov a vrátenie peňazí spôsobujú nedostatok investícií v tomto odvetví”, – uvádza sa v správe Bernsteinu .- “Akýkoľvek nedostatok na strane ponuky by viedlo k cenovej explózii potenciálne oveľa silnejšej, než bolo zvýšenie na 150 $ za barel v roku 2008 “.

Pokles cien ropy spôsobený rastom ropných bridlíc v oblasti výroby Spojených štátov v roku 2014, viedlo k zvýšeniu záťaže dlhov najväčších ropných spoločností. To viedlo k tomu, že mnohé spoločnosti, vrátane Royal Dutch Shell, Exxon Mobil a BP sa pokúsili zlepšiť ich výkon tým, že upustili od spätného odkúpenia akcií a investícií do nových projektov, ale to spôsobilo negatívnu reakciu akcionárov. Kapitalizácia spoločnosti Exxon Mobil Corp. Po vzdaní sa spätného odkúpenie klesla o 15% za menej ako dva týždne.

Medzitým v piatok o 11:57 hod. bola aj cena 75 dolárov za barel poslaná do minulosti. Ta nová z Londýna je 76,78 dolárov za barel.

Naplnia sa predpovede Bernsteinu?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies