KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Brexit vyvoláva obavy o ruské sankcie. Británia po odchode z EÚ stratí viazanosť na európske sankcie voči Rusku
Theresa May je v pretekoch s časom, aby využila plnú silu sankcií EÚ proti Moskve – hlavnému podozrivému z dramatického otrávenia ruského špióna na britskej pôde. Píšu na Politico .

Podľa nich Theresa May vie, že akonáhle Británia stratí svoje miesto pri bruselskom stole  a vplyv na zahraničnú politiku a zároveň začne prechodné obdobie, krajina by mohla mať v Európe problém:  Tým by bolo ako artikulovať samostatnú a jednostrannú sankčnú politiku.

V Spojenom kráľovstve, ktoré žije policajným vyšetrovaním a otrávením Sergeja Skripala a jeho dcéry Julie , sa myšlienky britskej zahraničnej politiky sústredili na odvetu proti Moskve,v prípade ak by sa potvrdilo, že sa Kremeľ zúčastnil na tomto zločine.

Režim sankcií v Spojenom kráľovstve je v súčasnosti viazaný zákonom na EÚ a Británia nemá zákonnú právomoc ukladať svoje vlastné sankcie alebo tie, ktoré sú dohodnuté v OSN.

Návrh zákona, ktorý by situáciu riešil ide práve cez britský parlament, ktorý po Brexite urobí Spojené kráľovstvo voľným agentom v tomto ohľade, ale počas dvojročného prechodu, keď krajina opustí Európsku úniu, bude Londýn prepojený s pravidlami EÚ bez toho, aby mohol zasahovať do európskych vyjadrení a ich formulácii.

Theresa May má iba jeden rok, aby využila hlas Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo je členom EÚ, aby tlačila typicky jastrabiu britskú líniu na Rusko, čo sa stane neskôr ťažšie, ak bude ruka Kremľa zistená pri pokuse o vraždu Skripala, ktorý spolu so svojou dcérou ostáva vážne chorý v nemocnici po tom, ako ich otrávili  v Salisbury v južnom Anglicku minulú nedeľu.

Minister zahraničných vecí Boris Johnson vykresľoval britský post-Brexitový prístup k sankciám v charakteristických termínoch ” dort-and-eat-it “.

Spojené kráľovstvo “nebude viac nútené čakať na konsenzus medzi 28 členskými štátmi EÚ” pred uložením sankcií voči iným krajinám, povedal pred poslancami. Dodal, že aj Spojené kráľovstvo sa bude snažiť konať v zhode s EÚ, ak je to možné.

Výsledkom bude, že Británia má oboje,slobodu manévrovania aj možnosť pracovať spolu s našimi európskymi priateľmi,” povedal v dolnej snemovni minulý mesiac Johnson.

Kritici majú pochybnosti o tom, že “Spojené kráľovstvo, ktoré bojovalo s niekedy zdráhajúcimi európskymi partnermi v tvrdšom postoji voči Rusku, aj keď je členom EÚ, bude mať vplyv, aby viedlo nejaký zjednotený tlak mimo týchto štruktúr v prechodnom období”. Píšu komentátori na Politico.

“Keď opustíme EÚ, stratíme svoje miesto pri stole. V šesťmesačnom preskúmaní sankcií sme pokračovali v presadzovaní ich obnovenia. Ako budeme mať vplyv keď sme opustili EÚ? “ tvrdí Labouristka Emma Reynoldsová, členka výboru pre Brexit dolnej snemovne. Sama dokonca požiadala Johnsona o naliehavú parlamentnú rozpravu k formulovaniu sankčnej politiky Británie.

Aby sa zaručilo, že hlas Veľkej Británie bude stále počuť, Spojené kráľovstvo tlačí na to, čo predstavitelia nazývajú “spoločný rámec pre partnerstvo v oblasti bezpečnosti”, ktorý by  začal platiť už prechodným obdobím a nie po ňom.

Jeden vysoký vládny predstaviteľ, potvrdil (podľa Politica), že s EÚ Británia nejaký takýto bezpečnostný rámec hľadá. EÚ však na tlak Anglicka a obzvlášť Theresy May nereaguje. Je to účinná stratégia zo strany európskych politikov. Theresa May sa tak dostáva pod tlak vlastnej konzervatívnej strany a už dnes sa hovorí buď o referende o vyjednaných zmluvách pre prechodné obdobie k Brexitu alebo oveľa silnejšie, úplne o novom referende.

Riešením je tak podľa Crispina Blunta  – konzervatívca a odborníka na zahraničnú politiku, aby Veľká Británia získala štatút pozorovateľa v politicko-bezpečnostnom výbore EÚ.

Byť však pozorovateľ a sedieť s hlasom pri stole nie je to isté.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies