KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: “Dajte ľuďom niečo zaujímavé a všetci o tom začnú rozprávať”- je heslo, že najlepším technológom moci je Merkelová

Annegret Kramp-Karrenbauer získala 99% hlasov kongresu CDU, za koalíciu s SPD hlasovalo 975 delegátov a 25 bolo proti.

Toľko očakávaný pondelkový kongres CDU, ktorý mal dokončiť Merkelovej obnovu CDU a dať zelenú staronovej koalícii s SPD skončil v oslavnej atmosfére konečným víťazstvom nielen samotnej Merkelovej ale aj CDU v kontraste k nemeckej povolebnej situácii kde CDU oproti SPD predstavuje maják stability a pokoja. Fakt na ktorom sa zhodli všetci nemeckí komentátori.

“Koniec dobrý všetko dobré” – znie zvolanie nejedného nemeckého komentátora. Merkelovej “minimerkel” dostala 99% hlasov kongresu a Merkelovej odpoveď Spahnom kritikom zjednotlila opäť úniu.

Pracovné heslo Angely Merkelovej “Dajte ľuďom niečo zaujímavé a všetci o tom začnú rozprávať” – je tak vyjadrením, že stará dáma má stále to najlpešie know-how technológiu moci a prevyšuje všetkých o hlavu na nemeckej politickej scéne.

A práve pochopenie ako sa zmenila nemecká politická scéna, pohľad na prepadajúcu sa SPD a spôsob akým sa s celou situáciou vyrovnala CDU, práve v kontraste k SPD, je to, čo robí včerajší deň víťazstvom konzervatívcov bez ohľadu už na to ako dopadne hlasovanie SPD o koaličnej zmluve.

 vo svojom komentári na Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že “Merkelová pripravila pôdu. S nomináciou Annegret Kramp-Karrenbauer, bývalá predsedkyňa  vlády zo Sárska, na generálneho tajomníka CDU a údajného kritika Merkelovej Jensa Spahna Merkelová vyhnala paru z tlakového hrnca  funkciou ministra zdravotníctva. Bez obidvoch rozhodnutí by debata na kongrese bola so všetkou pravdepodobnosťou plná nepodstatných údajov. Pokiaľ ide o náladu v CDU Merkelovej sa  podarilo uvoľniť rozpravu a uistiť sa, že zostávajúce kritické hlasy nebudú dominovať šesťhodinovému kongresu. Boli to priaznivci Merkelovej a Merkelová, ktorá už iba dominovala.”

len potvrdzuje slová Leithäusera: “Dajte ľuďom niečo zaujímavé, o čom  sa budú rozprávať a máte ich na vašej strane. Dalo by sa povedať, že Merkelová šikovne uplatňuje túto starú sedliackú múdrosť dobrého vedenia. V každom prípade je jej strana veľmi spokojná so svojim šéfom.”

“Tvrdá ale spravodlivá- veľký comback kancelárky”, znie titulok na Berliner Morgen Post, ktorý napísla Paula Knight. 

Nemecko má po včerajšku späť svoju Angelu Merkelovú, ktorej sa slovami Pauly Knight podaril od Jamajky veľký obrat v nemeckej politike. Tento fakt môže ignorovať iba inzitný komentátor, ktorý pre vlastnú zlomyselnosť nevie čítať jednoduché fakty a nemeckú politickú realitu po pondelku.

 

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy