KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Dráma sa nekoná, karavana nešteká a psy majú svoje kostičky. Jednania o koalícii v Nemecku sú vo finále
CDU, CSU a SPD dosiahli dohodu v oblasti migrácie v rámci svojich koaličných rokovaní, ktoré zahŕňajú aj zákon o prisťahovalectve. Povedal to  vyjednávač SPD Ralf Stegner po rokovaniach v piatok večer v Berlíne. Zákon sa má vzťahovať na odborníkov, ktorí  sa dokážu zamestnať a zabezpečiť si živobytie. “Dohodli sme sa na základných kameňoch, takže to bude v nasledujúcom legislatívnom období,” povedal Stegner. “Naše myšlienky sú úplne naplnené.” Princíp je: “Bojujeme proti príčinám migrácie, nie utečencom.”

V migračnej politike podľa Stegnera , keď sa dohodli na prieskumných rokovaniach, sa očakáva, že humanitárne prisťahovalectvo bude v rozpätí od 180 000 do 220 000 ročne. Tieto čísla sú opisom očakávaní, nie hornou hranicou. Generálny sekretár CSU Andreas Scheuer v piatok po rokovaniach povedal: “Sme veľmi spokojní.”

Vyjednávači tiež predstavili detský a rodinný pakt. To by malo priniesť zvýšenie prídavku na deti o 25 eur a príspevok na deti pre rodiny s nízkymi príjmami. Je tiež plánovaný systém poukážok na služby súvisiace s domácnosťami, ako aj zavedenie kvót pre vedúce pozície v štátnych verejných podnikoch.

V digitálnom sektore bolo pripojenie a vybavenie všetkých škôl dohodnuté nielen s dodatočným digitálnym paktom, o ktorom sa hovorí, že má objem piatich miliárd eur, tvrdí viceprezidentka SPD Manuela Schwesigová . Bolo tiež stanovené, že gigabitové rozšírenie širokopásmového pripojenia by sa malo financovať prostredníctvom aukcie 5G licencií. Licencia s podmienkami sa má kombinovať takým spôsobom, aby to podniky čo najširšie pokryli. Náklady verejného sektora na požadované rozšírenie internetu pomocou gigabitových sietí viedli vyjednávačov v tomto legislatívnom období k dohodne medzi desať až dvanásť miliárd eur.

SPD a CDU postupne predstavuje jednotlivé pakty uzavreté z 18 pracovných skupín. Poznáme už aj pakt pre spravodlivý štát. 

Cieľom je vytvoriť 6 000 nových pracovných miest vo všetkých oblastiach spravodlivosti: 2000 pre súdy, 2000 pre podriadené územie a 2000 pre väzenský systém. Vyjednávači Únie a SPD v pracovnej skupine pre vnútorné záležitosti, spravodlivosť a ochranu spotrebiteľa sa na tom dohodli rovnako v piatkových popoludňajších koaličných rozhovoroch.

Bezpečnostné orgány sa majú rozšíriť o 15 000 pracovných miest – 7500 vo federálnej vláde a v jednotlivých krajinách spolku.

V rámci opatrení na boj proti hospodárskej trestnej činnosti sa podarilo SPD presadiť sprísnenie sankcionovania podnikov. Tým sa sankcionuje nielen zneužitie zamestnancov, ale aj spoločnosti poskytujúce neoprávnené výhody. Doteraz to bolo na kompetentnom orgáne, aby rozhodlo, či budú spoločnosti stíhané.

Videopozorovanie by sa malo naďalej používať na uliciach a na otvorených verejných priestranstvách.  V reakcii na teroristický útok v Berlíne koncom roka 2016 spoločné centrum pre boj proti terorizmu (GTAZ) má z dohôd o koalícii nové pravidlá, ktoré umožnia ľahšie vymieňanie informácie. Bezpečnostné orgány by tiež mali mať prístup k službám messenger pri práci s internetom, čo sa doteraz stretávalo s technickými ťažkosťami. Koalícia sa výslovne zaviazala k zákonu o presadzovaní práva, ktorý je kriticky vnímaný AfD, FDP a Greens. Je to “skutočný a dôležitý krok v boji proti zločinu z nenávisti a trestných činov v sociálnych sieťach”, píše sa v pracovnej skupine. Inými slovami cenzúra zasiahne aj privátnu komunikáciu.

V pakte o vzdelaní sa hovorí o školských investičných plánoch, posilnení odbornej prípravy, ale aj o tom, že kultúra naďalej zostáva kompetenciou krajín nemeckého spolku. Do školstva by tak podľa dohôd malo natiecť nových 2 miliárd eur.

Posledná fáza rokovaní by sa mala odohrať do nedele večerných hodín. Je prakticky jedno, či konečné výsledky budú oznámené v nedeľu, v pondelok alebo počas týždňa. Faktom je, že Nemecko má po piatku a vyriešení migračného paktu de facto už staronovú koalíciu.

Tí, ktorí predpovedali drámu v koaličných rokovaniach sa nielen tragicky mýlili, ale nepochopili, že politický realizmus a technológia moci príznačná pre senior kluby všetkých troch strán jednoducho nepustí.

Mýliť sa je ľudské aj keď niektorí komentátori slovami klasika nič nepochopili a nič nezabudli. Príkladom je komentár POLITICA o tom, že Európy je v dohodách CDU, CSU a SPD menej.

Nie je ani menej, ani viac. Je presne toľko, aby budúca vláda ochránila nemecké benefity z eura a zároveň vyvažovala politiku a ťah Emmanuela Macrona. Práve táto oblasť bola najmenej spornou pri rokovania o budúcej vláde.

Rozhovory o nemeckej staronovej koalícii idú tento víkend do finále. Dráma sa nekoná, karavana nešteká a psy majú svoje kostičky. Kapitola z veľkej knihy politického realizmu s názvom ako vytvoriť a predať verejnosti GROKO sa svojimi poslednými riadkami pomaly zatvára.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies