KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Emmanuel Macron chce „položiť základy celej reorganizácie islamu vo Francúzsku“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce reorganizovať islam vo Francúzsku, aby lepšie integroval bohoslužby, bojoval proti fundamentalizmu a zachoval „národnú súdržnosť“. 

 

Zatiaľ čo jeho dlho očakávaný prejav o sekularizme ešte neprišiel, Emmanuel Macron je už angažovaný v zákulisí do reorganizácie islamu vo Francúzsku . „Pracujeme na štruktúrovaní francúzskeho islamu a tiež na tom, ako vysvetliť, čo je mimoriadne dôležité,“ povedal šéf Francúzska v Journal du Dimanche . Noviny odhalili tento týždeň plánované zámery na reorganizáciu moslimskej kultúry, aby sa dosiahlo pokojnejšieho vzťahu so štátom. Zároveň je tento plán spojený s bojom proti fundamentalizmu.

„Akúkoľvek si vyberieme možnosť, môžem v každom prípade iba nájsť to, čo je srdcom sekularizmu, možnosť veriť, ako aj neveriť, aby sa zachovala národná súdržnosť a mať možnosť voľby „vysvetľuje Emmanuel Macron, ktorý sa obklopuje a radí s mnohými výskumníkmi, intelektuálmi a politikmi, aby uviedol túto reformu.

Vytvorenie nových zastupiteľských orgánov, financovanie miest bohoslužieb, školenie imámov: v súčasnosti sa na Élysée v spolupráci s ministerstvom vnútra skúma komplexný plán. Cieľom je „znížiť vplyv arabských krajín, ktoré bránia francúzskemu islamu, aby sa vrátil k modernite,“ hovorí Macron pre JDD . Medzi uvedené priority patrí: reforma francúzskej Rady pre moslimskú vieru (CFCM).

Reformujte CFCM. Podľa všetkých expertov, ktorý sa zúčastňujú konzultácii v Élysée je spôsob menovania členov tohto orgánu – vytvorený v roku 2003 – faktorom nehybnosti a vplyv zahraničných moslimských krajín je považovaný za príliš silný.

 

Pracovná skupina už bola zriadená a očakáva sa, že vláde predloží svoje návrhy v júni.

 

„Veľký imám Francúzska“? 

Aby sa z tohto „konzulárneho islamu“ Francúzsko dostalo, má ministerstvo vnútra v úmysle otvoriť CFCM „najintegrovanejším moslimom“.

„Nastal čas zveriť organizácui novej generácii francúzskych moslimov,“ hovorí Hakim El Karoui, jeden z najuznávanejších analytikov francúzskeho islamu, a inšpirátor Emmanuela Macrona pre reformu.

Navrhuje v jednej zo svojich kníh zriadenie „veľkého imáma Francúzska“, po vzore hlavného rabína, ktorý by mohol byť morálnou autoritou vyjadroval rešpektovanú reprezentáciu tvárou tvár politickej moci. Navrhuje tiež vytvorenie združenia „bez vplyvu CFCM a opatrovníctva štátu“ zodpovedného za financovanie miest bohoslužieb.

Ako financovať islam Francúzska?

Financovanie moslimských miest pre bohoslužby a výcvik imámov sú dnes dve najcitlivejšie otázky pre výkonnú moc, zatiaľ čo výstavba mešít vo Francúzsku je z príspevkov krajín Perzského zálivu a Maghrebu  ; zatiaľ čo asi 300 imámov, ktorí vo Francúzsku praktizujú učenie, sú štátnymi zamestnancami platenými zahraničnými krajinami a zatiaľ čo zbierka darov od veriacich je relatívne nepriehľadná.

„Halal daň“.

 Preto by výkonná moc chcela zaviazať miesta bohoslužieb, aby sa podrobili štatútu zákona z roku 1905 (kultúrne združenia), zatiaľ čo dnes radšej uprednostňujú štatút zákona z roku 1901 (neziskové združenia), takže štát môže  lepšie kontrolovať  účty a tok peňazí. Okrem toho bola spomenutá myšlienka dane z halalových výrobkov, ale z dôvodu jej komunitárneho charakteru existuje veľa výhrad.

„Môžete byť moslimom bez toho, aby ste jedli halal, nie?“ Spýtal sa ministra verejných vecí Gérald Darmanin, autor správy o francúzskom islame v roku 2016. Navyše 70% Francúzov je proti halalovej dani na financovanie moslimskej kultúry vo Francúzsku, podľa prieskumu Ifoppre JDD * zverejneného nedeľu.

„Milestones“ na konci semestra. Ak ešte nie je určený obsah reformy, Emmanuel Macron už stanovil harmonogram:

„V prvej polovici roku 2018 chcem položiť základy celej reorganizácie islamu vo Francúzsku!“
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies