KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Eurovoľby prinesú aj nové frakcie v europarlamente. Salvini ohlasuje tú svoju
Matteo Salvini, taliansky podpredseda vlády a šéf pravicovej ligy, sľúbil  v nedeľu, že rozšíri taliansky úspech Ligy na nový celoeurópsky nacionalistický blok pre voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019. Informuje Politico.

Pri príležitosti stretnutia  členov a podporovateľov v severnom talianskom v meste Pontida Salvini povedal , že myšlienky Ligy predstavujú “poslednú nádej, že táto Európa zostane nažive”.

Salvini povedal, že Liga bude vládnuť Taliansku na ďalších 30 rokov, uviedla agentúra Reuters a že v roku 2019 využije svoju taliansku silu, aby dominoval voľbám do európskeho parlamentu.

“Myslím na Ligu európskych líg, ktorá spája všetky slobodné a suverénne hnutia, ktoré chcú brániť svojich ľudí a ich hranice,” povedal Salvini a dodal, že priaznivci Ligy musia hrať úlohu “osloboditeľov” Európanov.

Pred Salvinim sa o zjednotenie a vytvorenie spoločného bloku národných strán pokúšali Marine Le Pen a Geert Wilders – no zámer zjednotiť nacionalistov a euroskeptikov, sa im nepodaril.

Najväčší euroskeptik europoslanec Nigel Farage sa zameral na vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ a  na myšlienku vytvorenia celoeurópskeho hnutia rezignoval.

Zo 751 poslancov súčasného Európskeho parlamentu sa 151 považuje za euroskeptikov a sú rozdelení do dvoch konkurenčných skupín: skupina Európa slobody a priamej demokracie (do ktorej patrí aj vládny koaličný partner  hnutie 5 Hviezd) a Európa Národov a slobôd (do ktorej patrí aj Liga).

To, že sa sily na európskej scéne preskupujú, ukazujú aj jednania frakcie ľudovcov. Pokus vyradiť Viktora Orbána z tejto frakcie nevyšiel. Naopak Sebastian Kurz uvažuje aj o ponuke pre vstup poľského Práva i Spravidlosti. Ak by sa tak stalo frakcia Konzervatívcov a reformistov by sa rozpadla.

Eurovoľby budú tak testom skutočnej sily jednotlivých politických prúdov v Európe, no zároveň môžu priniesť úplne nové spoločné zoskupenia strán v europarlamente, o ktorých sile dnes ešte ani netušíme.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies