KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Je čas zatvoriť bordel, rozpíliť postele a starý nábytok spáliť pred bordelom na kope

Pred vyše mesiacom Robert Fico na zjazde ČSSD v Hradci Králové ohlásil zmeny na okresných úrovniach Smeru a kritizoval európskych socialistov. Vtedy padla pamätná veta „Dámy mi dúfam prepáčia jedno pravdivé prirovnanie, keď sa hovorí, že – ak prestane fungovať bordel, treba vymeniť dievčatá, nie postele“. Veta, ktorá práve po vyše mesiaci nabrala na Slovensku nový symbolický význam.

Po vražde dvoch mladých ľudí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa Slovensko dalo do pochodu za slušnú krajinu. A Fico odpovedal realizáciou svojho výroku v Hradci Králové. Ten výrok naplnil do bodky.

Po piatku z tohoto týždňa však slovenský príbeh zápasu o slušnú krajinu nekončí. Aj napriek tomu, že organizátori zrušili zhromaždenie v Bratislave, ľudia nikam neodišli a pokračujú.

Rekonštrukciou vlády totiž slovenský bordel pokračuje tiež. Dag Daniš svojim komentárom na sociálnej sieti vystihol pocit mnohých ľudí na slovensku.

„Zaplnené námestie v Bratislave – aj napriek úpornej snahe „organizátorov“ zmariť verejné protesty a vypnúť verejný hlas…  Je to dobrá správa.  Bola to verejnosť, verejný tlak a verejné pochody, ktoré boli aj v roku 2017, aj tento rok slušné, užitočné a účinné. Krok za krokom viedli k zmenám. 

Hlavné požiadavky možno splnené neboli, no verejný tlak aj tak viedol k výsledkom. Minulý rok sa nalomila beztrestnosť pre vyvolených a začali sa vyšetrovať miliónové kauzy Bašternáka a Kočnera. Tento rok sa zmenila fasáda vlády.  Ak niečo začalo spoľahlivo fungovať a prinášať výsledky, tak verejná mienka, verejné nároky a verejný tlak.“, napísal Dag Daniš. 

Formulovanie jasných požiadaviek je kľúč k autentickej zmene systému na Slovensku. Ján Baránek pred vyše týždňom upriamil pozornosť na volebný systém. Ako sám napísal: „Opakujem to už dve desaťročia. Poradil som nasledujúcu požiadavku aj organizátorom protestov „Gorila“ – je bezpodmienečne nutné zmeniť na Slovensku volebný systém, keďže máme len jeden volebný obvod – celú krajinu. Na prvý pohľad je táto požiadavka nezrozumiteľná. Už som ju x-krát vysvetlil a v najbližšom čase to urobím znovu. Zatiaľ iba skratkovito a nepresne – takýto systém má sám v sebe potenciál generovať partokraciu a korupciu a len a len nahráva oligarchii. Čo sa aj deje. Samozrejme – jeho zmena nie je zárukou odstránenia korupcie (korupcia je aj v krajinách, kde je iný volebný systém), ale je nevyhnutnou podmienkou na to, aby sme korupciu obmedzili. „

Je čas otvoriť diskusiu o zmene volebného systému a podmienkach účasti kandidátov. Rovnako je čas, aby Slovensko, ktoré je dnes v občianskom pohybe posunulo ku kvalitatívne dôraznejším a prepracovanejším požiadavkám na charakter krajiny.

Náš volebný systém je dedičstvom po Vladimírovi Mečiarovi – dedičstvom mečiarizmu. Vďaka nemu tu môžu prežívať nielen politické eseročky ale aj politické hnutia a zoskupenia na princípe pyramídovej hry. A to je podstata nášho problému dnes. Vďaka takto nastavenému volebnému systému slovenská politika negeneruje tých najtalentovanejších a odborne najschopnejších, ale tých, ktorí sú podriadení svojmu vodcovi. Teda väčšinou ľudí bez talentu a názoru. Rozbitím tohoto systému vo forme kombinovaného volebného systému dostanú priestor aj ľudia z regiónu a tí, ktorí sa chcú skutočne podieľať na kvalitatívnej zmene Slovenska.

Návrh volebného systému o ktorom začala diskutovať časť občianskych aktivistov je jednoduchý. Národná rada SR by mala 101 poslancov, pričom 50 poslancov by sa volilo za jeden volebný obvod – Slovensko. Druhých 51 poslancov by bolo volených v jednomandátových obvodoch väčšinovým jednokolovým spôsobom. Pričom práve v jednomandátových obvodoch by mohli kandidovať aj nezávislí po získaní 2 500 podpisov pod petíciu za kandidatúru. Druhou zásadnou podmienkou je bezpečnostná previerka kandidáta od Národného bezpečnostného úradu. Ten by kandidáta preveril a Štátna volebná komisia by vydala osvedčenie.

Robert Fico hovoril o nefungovaní bordelu a výmene dievčat. Svoju časť výroku naplnil. Teraz je na občanoch, aby svojou iniciatívou jeho výrok pozmenili.

Je čas zatvoriť bordel, rozpíliť postele a starý nábytok spáliť pred bordelom na kope.

Čítajte tiež:

 

Komentár Petra KRÁLIKA: Keď Poliaci a Maďari už nehovoria len o imigrácii, ale aj o diaľniciach a Chorvátsku. Bez Slovenska
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies