Kašlem na 500 pracovných miest za “štátne” pri Kežmarku. Môžem mať 2 700 za tú istú cenu
Vytvorenie viac ako tisíc pracovných miest a investície za vyše sto miliónov eur. To chce v najbližších rokoch na Slovensku urobiť päť firiem, ktoré svoje výrobky dodávajú aj automobilovým závodom na Slovensku, písalo SME.SK

Za to od štátu žiadajú bezmála 40 miliónov eur na investičných stimuloch. O nich by vláda Petra Pellegriniho (Smer) mohla rozhodovať už v najbližších týždňoch. Spoločnosti svoje plány predložili do pripomienkového konania.

Za minulý rok vláda poskytla 15 spoločnostiam celkovú štátnu pomoc vo výške 83 945 520 €, čo predstavuje oproti roku 2016 skoro dvojnásobný počet podporených spoločností. Vo výške celkovej pomoci pritom došlo k 40 % nárastu. Informoval INESS.

Keby sme tých 40 miliónov previedli do štátneho programu štartovacích bezúročných mikroúverov vo výške 15 000 euro na uvedenie biznisu do života jedného žiadateľa , dostali by sme takmer 2700 samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré by sa postarali sami o seba.

Áno, nie je investičná pomoc ako investičná pomoc….

Keby sme do viazaných živností dali “opatrovateľa/ku v sociálnych a zdravotníckych službách”, urobili ďalší program “rozvoj trhu v opatrovateľských službách”, zákonom stanovili normatív na opatrovanú osobu a ponúkli obdobne 10 000 eur bezúročné mikroúvery v takomto programe v hodnote 83 miliónov eur. Zabezpečili by sme návrat takmer 8300 zdravotných sestier a opatrovateliek zo zahraničia na Slovensko.

Už dnes je jasné, čo je a čo nie je výhodnejšie a ako pre koho. Pre vládu jeho výhodné hovoriť v médiách “zabezpečili sme 500, či 1000 pracovných miest”. To, že za tú cenu môžete mať dvojnásobok až trojnásobok väčšina ľudí nie je schopná vyhodnotiť.

Už dnes je jasné, že aj závod nemeckej spoločnosti Mubea nakoniec bude dovážať pracovnú silu zo Srbska a Ukrajiny.

No rovnako je jasné, že tieto investície o ktorých sa tak rada vláda chváli, sú v princípe vyhodené peniaze.

Dá sa to robiť aj inak. Život by mal byť o prioritách, či?

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies