Komentár Petra Králika: Keď sa naša vlastná bezvýznamnosť zráža s realitou. Zhodnotenie včerajšieho národného konventu o EÚ

Slovenský národný konvent o Európskej únii sa konal v kontexte predvídateľného prejavu Jean-Clauda Junckera s názvom Ideas Lab 2018 ”Europe – Back on Track” v Centre pre európske politické štúdie, známej pozvánky Donalda Tuska na dnešný pracovný summit lídrov Európskej únie, očakávaného včerajšieho večerného bruselské minisummitu a predovšetkým vlastného slovenského dokumentu:Prioritné iniciatívy vyplývajúce z Pracovného programu Európskej komisie na rok 2018 z pohľadu záujmov Slovenskej republiky”, ktorý schválil Výbor pre európske záležitosti NR SR už 8. februára. 

S našou slovenskou diskusiou k európskym záležitostiam – narážam na Národný konvent o EÚ, to je ako v legendárnej relácii Dereš, keď sa chodili pýtať do škôlky detí a položili otázku “Čo si predstavujete pod pod pojmom lobotómia”.

Dnes sa na neformálnom stretnutí lídrov 27 EÚ bude hovoriť o financovaní EÚ. Od Politica, cez Frankfurter Algemeine Zeitung, Deutsche Wirtschafts Nachrichten, Morgen Post, Tagesspiegel až po La Republica, La Figaro, Die Presse a Der Standard, nájdete jedinú otázku, z čoho a ako chce zaplátať 27 krajín po Brexite 14 mld výpadok v príjme EÚ. Otázka o ktorú sa včera naši škôlkari na konvente EU ani neobtreli.

Pritom už skôr sa Fico zaviazal že pôjdeme z 1% HDP na 1,1% vo výške príspevku do EÚ. Píše o tom DAVID M. HERSZENHORN. No situácia je ešte vážnejšia hovorí sa dokonca o 2% a zároveň škrtoch v eurofondoch.

Základná otázka ako sa s tým chce vysporiadať slovenský rozpočet včera ani len nepadla.

Tragédia tých tragédov – myslím tých na pódiu z NR SR je ešte v jednom. 8. februára Výbor pre európske záležitosti v Uznesení 119 hlasmi-  ich a ich kolegov schválili: “Prioritné iniciatívy vyplývajúce z Pracovného programu Európskej komisie na rok 2018 z pohľadu záujmov Slovenskej republiky”, dokument kde sa napríklad píše:

” Cieľom bude dosiahnuť vyváženú dohodu o Viacročnom finančnom rámci po roku 2020, ktorá zabezpečí ďalší rozvoj EÚ, jej regiónov a bude mať adekvátnu schopnosť reagovať na nepredvídateľné udalosti. Pre SR je dôležité pokračovanie v dokončovaní hlavných projektov EÚ. Nové výzvy EÚ by nemali byť financované na úkor konvergencie jednotlivých krajín a regiónov EÚ, ktorá je predpokladom úspešného prehlbovania ekonomickej integrácie. SR podporuje jednoduchý, transparentný a spravodlivý systém vlastných zdrojov EÚ.”

Dôraz kladiem na záver “spravodlivý systém vlastných zdrojov EÚ. Rozdiel medzi “vlastnými zdrojmi” a “členskými príspevkami jednotlivých krajín” azda netreba vysvetľovať.

Dva týždne pred Národným konventom sa všetky strany hlasujúce za toto uznesenie zaviazali podporovať Fica v presadzovaní európskeho zdaňovania, a vlastných originálnych príjmov EÚ. Za toto uznesenie hlasovali všetci naprieč politickým spektrom.

Včerajší účastníci Národného konventu o EÚ sa pokojne mohli zhromaždiť pri River Parku, chytiť pod pazuchy, zomknúť a prejsť 50 m tam a spať popri Dunajskom nábreží. Nestálo by to toľko peňazí a na reálnu politiku v EÚ by to malo rovnaký dopad.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy