Komentár Petra Králika: Keď sa naša vlastná bezvýznamnosť zráža s realitou. Zhodnotenie včerajšieho národného konventu o EÚ
Slovenský národný konvent o Európskej únii sa konal v kontexte predvídateľného prejavu Jean-Clauda Junckera s názvom Ideas Lab 2018 ”Europe – Back on Track” v Centre pre európske politické štúdie, známej pozvánky Donalda Tuska na dnešný pracovný summit lídrov Európskej únie, očakávaného včerajšieho večerného bruselské minisummitu a predovšetkým vlastného slovenského dokumentu:Prioritné iniciatívy vyplývajúce z Pracovného programu Európskej komisie na rok 2018 z pohľadu záujmov Slovenskej republiky”, ktorý schválil Výbor pre európske záležitosti NR SR už 8. februára. 

S našou slovenskou diskusiou k európskym záležitostiam – narážam na Národný konvent o EÚ, to je ako v legendárnej relácii Dereš, keď sa chodili pýtať do škôlky detí a položili otázku “Čo si predstavujete pod pod pojmom lobotómia”.

Dnes sa na neformálnom stretnutí lídrov 27 EÚ bude hovoriť o financovaní EÚ. Od Politica, cez Frankfurter Algemeine Zeitung, Deutsche Wirtschafts Nachrichten, Morgen Post, Tagesspiegel až po La Republica, La Figaro, Die Presse a Der Standard, nájdete jedinú otázku, z čoho a ako chce zaplátať 27 krajín po Brexite 14 mld výpadok v príjme EÚ. Otázka o ktorú sa včera naši škôlkari na konvente EU ani neobtreli.

Pritom už skôr sa Fico zaviazal že pôjdeme z 1% HDP na 1,1% vo výške príspevku do EÚ. Píše o tom DAVID M. HERSZENHORN. No situácia je ešte vážnejšia hovorí sa dokonca o 2% a zároveň škrtoch v eurofondoch.

Základná otázka ako sa s tým chce vysporiadať slovenský rozpočet včera ani len nepadla.

Tragédia tých tragédov – myslím tých na pódiu z NR SR je ešte v jednom. 8. februára Výbor pre európske záležitosti v Uznesení 119 hlasmi-  ich a ich kolegov schválili: “Prioritné iniciatívy vyplývajúce z Pracovného programu Európskej komisie na rok 2018 z pohľadu záujmov Slovenskej republiky”, dokument kde sa napríklad píše:

” Cieľom bude dosiahnuť vyváženú dohodu o Viacročnom finančnom rámci po roku 2020, ktorá zabezpečí ďalší rozvoj EÚ, jej regiónov a bude mať adekvátnu schopnosť reagovať na nepredvídateľné udalosti. Pre SR je dôležité pokračovanie v dokončovaní hlavných projektov EÚ. Nové výzvy EÚ by nemali byť financované na úkor konvergencie jednotlivých krajín a regiónov EÚ, ktorá je predpokladom úspešného prehlbovania ekonomickej integrácie. SR podporuje jednoduchý, transparentný a spravodlivý systém vlastných zdrojov EÚ.”

Dôraz kladiem na záver “spravodlivý systém vlastných zdrojov EÚ. Rozdiel medzi “vlastnými zdrojmi” a “členskými príspevkami jednotlivých krajín” azda netreba vysvetľovať.

Dva týždne pred Národným konventom sa všetky strany hlasujúce za toto uznesenie zaviazali podporovať Fica v presadzovaní európskeho zdaňovania, a vlastných originálnych príjmov EÚ. Za toto uznesenie hlasovali všetci naprieč politickým spektrom.

Včerajší účastníci Národného konventu o EÚ sa pokojne mohli zhromaždiť pri River Parku, chytiť pod pazuchy, zomknúť a prejsť 50 m tam a spať popri Dunajskom nábreží. Nestálo by to toľko peňazí a na reálnu politiku v EÚ by to malo rovnaký dopad.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies