KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Merkelová opäť preukázala, že jej ide o budúcnosť strany. Jej odporca Jens Spahn bude ministrom zdravotníctva
Napriek kritike za nepodarený výsledok v nemeckých voľbách si Angela Merkelová stále udržiava pozíciu silnej ženy v CDU. Blok CDU/CSU si v prieskumoch pravidelne udržiava nad 30% a v kontexte vytrácania sa sociálnych demokratov z nemeckej politickej scény, sa stala CDU hegemónom, kde ostatných prevyšuje v preferenciách o dvojnásobok. Z diskusií o novej veľkej koalícii – napriek straníckej kritike a žiaľu niektorých za ministerstvom financií, tak oproti rozkladu SPD Merkelová odchádza relatívne úspešne. 

To, že stále má zmysel pre jednotu strany a jej budúcnosť napokon potvrdila nomináciou Jensa Spahna na ministra zdravotníctva. Merkelovej gesto smerom ku Kurzovmu priateľovi je signálom, že Merkelová chce nepokoj v strane utíšiť a dať celkovo konzervatívnej únii otvorenú budúcnosť. Gesto, ktoré napokon môže CDU/CSU v očiach voličov ešte viac posilniť.

Podľa Tagesspiegel Angela Merkelová chce dnes pred výborom strany predstaviť personálny zoznam ministrov pre veľkú koalíciu. Očakáva sa, že súčasný štátny tajomník ministerstva financií Jens Spahn obdrží ministerský post v zdravotníctve. Potvrdil to denník Bild a aj tlačová agentúra DPA.

Do pondelka po odobrení výborom CDU tak Merkelová na kongres strany, ktorý bude rozhodovať o staronovej veľkej koalícii pred 1001 delegátmi, príde so zoznamom, ktorý do vnútra konzervatívcov vyšle signál jednoty a upokojenia a smerom von preukáže, novú tvár Merkelovej – tej ktorej je prednejšia budúcnosť strany viac ako osobné škriepky vo vlastných radoch.

 

Nomináciou mladého Jensa Spahna tak Merkelová demonštruje v kontraste s potápajúcou sa SPD, že je stále najsilnejším hráčom, ktorý presne vie, čo dať svojim voličom, aby ju neopustili.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies