KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Merkelovej lekcia z učebnice technológie moci v migračnej kríze a gáganie Seehofera
Keď pred troma týždňami vypukol nemecký vnútrokoaličný migračný spor medzi Angelou Merkelovou a Horstom Seehoferom, mnohí po prvých dňoch konfliktu už videli Merkelovú na kolenách. Nasvedčovali tomu aj prieskumy verejnej mienky v Nemecku. CDU v prvom týždni konfliktu spadla v prieskume verejnej mienky o 2% na 31%, Nemci viac nedôverovali Merkelovej ako dôverovali a väčšina sa prikláňala k Sehooferovi.

V tom čase to bol totiž výhradne vnútronemecký konflikt. Osudovou chybou sa stala Seehoferovi jeho vlastná politická taktika v tomto konflikte. Ako minister vnútra rezignoval na vlastné riešenia, nevyvíjal žiadnu ďalšiu politickú aktivitu a Angele Merkelovej poskytol namiesto nemeckého ihriska to európske. Jednoducho z pozície Seehofera celé zle.

Tým, že Seehofer poskytol Merkelovej európske ihrisko a umožnil jej byť aktívnou na európskom poli, aj keď bez akéhokoľvek výsledku, sám seba odsúdil do role pasívneho čakateľa na výsledok. Navyše čakateľa ktorý postupne  iba otravuje  verejnosť.

Keď vypukol spor CDU klesla o 2% v popularite na 31% a SPD začala na krk dýchať AFD.

Do dnešného európskeho summitu sa podarilo Merkelovej európskym migračným aktivizmom dosiahnuť dve veci. Zvrátila prepad popularity CDU (posilnila dokonca aj SPD) a naučila Nemcov, že od migračného summitu nemajú nič čakať.

Merkelovej dva týždne boli ako z veľkej učebnice technológie moci. Presne podľa hesla dôležité je, že sa vecí dejú, dôležitý je aktivizmus a o praktické výsledky nejde. Pretože najdôležitejšia je mocenská vládna kontinuita.

Angela Merkelová svoje úsilie v závere koaličného konfliktu opäť obrátila späť do Nemecka. Od pondelka vytrvalo rokuje na úrovni koalície. A opäť podľa hesla nejde o výsledok ide o rokovanie.

Frankfurter Allgemeine Zeitung dnes zverejnil výsledky najnovšieho prieskumu. CDÚ je opäť na vzostupe 32%, dokonca posilnila aj SPD na 19%.

Hlavným posolstvom však je, že Nemci nechcú nemecké riešenie problému migračnej krízy, ale európske (teda mimo Seehofera) no zároveň neočakávajú, že ho začínajúci summit EÚ prinesie.

Gáganie Seehofera v relácii Maischberger, že  “nepoznám u sebe v strane nikoho, kto by chcel ohroziť vládu v Berlíne, kto by chcel zrušiť spoločnú frakciu s CDU alebo chcel dokonca zvrhnúť kancelárku,” je len čerešničkou na torte pred dnešným summitom EÚ.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies