Komentár Petra KRÁLIKA: Nepríjemné otázniky nad Slovenskom o jeho možnej účasti na únose Trinh Xuan Thanha
Vietnam je jeden z posledných komunistických režimov na svete. Nie menej podobný ako je v Severnej Kórei. Od nej sa odlišuje iba tým, že implementoval čínsky komunistický model riadenia ekonomiky. Roky 2016 a 2017 boli vo Vietname zápasom medzi reformistami, ktorí sa chceli viac otvoriť Západu a konzervatívcami, ktorí zotrvávali na tvrdých komunistických ideologických pozíciách. Reformisti tento zápas prehrali a nasledovali súdne  procesy “proti korupcii”. Vo Vietname stále platí trest smrti. Ten hrozil aj Trinh Xuan Thanhovi, písal o tom vo februári 2018 Spiegel.de. 

Spolu s Trinhom bolo súdených ďalších 21 ľudí. V tejto skupine bol aj bývalý člen politbyra Dinh La Thang. Informácie rovnako priniesol Spiegel.de.

To je však už iba záver neuveriteľného príbehu a komunistických zločineckých machinácii vo Vietname, kde januárové a februárové procesy pripomínali procesy z päťdesiatych rokov v bývalom Československu. O tom, že Trinha Thanha odsúdili na doživotie informovali aj slovenské médiá, napríklad Aktuality.sk.

O samotnom prípade únosu sme informovali už včera v texte s názvom “Spriahlo sa ministerstvo vnútra za Kaliňáka s vietnamskou komunistickou tajnou službou pri únose Trinh Xuan Thanh?”. O prípade informovali tiež Aktuality.sk, napokon DenníkN a aj ďalšie médiá.

O únose podrobne informuje vietnamský – zrejme disidentský portál –  baotiengdan.com, ten zverejnil aj fotografiu auta v ktorom mal byť Thanh unesený Mercedes Vito číslo 4SF-5888 . Tento Mercedes mal svoju konečnú na Bôriku.

Taktiež je zverejnená na menovanom portáli trasa podľa údajov GPS:

Podľa portálu baotiengdan.com vietnamské úrady plánovali únos už 9 mesiacov pred jeho uskutočnením. Kvôli tomu aktivovali svojich agentov v Prahe a v Berlíne. Na únos dozeral Ming Hung.

Generál Ming Hung, údajne priamo zodpovedný za únos  Trinh Xuan Thanh

Mohlo sa Slovensko aktívne podieľať na únose vietnamského občana?

Podľa bývalého nemenovaného príslušníka bezpečnostných zložiek je takáto „pomoc“ zo strany Slovenska – aj na základe medializovaných informácií – vysoko pravdepodobná. Slovensko sa v posledných rokoch snaží mať dobré vzťahy s Vietnamom, o čom svedčia aj úzke kontakty nielen v ekonomickej ale najmä v bezpečnostnej oblasti. Dokonca aj slovenské ministerstvo vnútra sa vo svojom stanovisku k celej tejto situácii vyjadruje tak, že nepriamo účasť slovenských štátnych orgánov aj štátnej logistiky (vládny hotel Bôrik, letecký špeciál) na únose potvrdzuje.

Ďalšie nepríjemné otázniky vyvoláva sled vzájomných vládnych návštev Vietnamu a Slovenska

Za posledné dva roky smerovalo z Vietnamu na Slovensko a zo Slovenska do Vietnamu niekoľko vládnych delegácii. Slovensko v ázijskom priestore takmer nevyvíja žiadnu diplomatickú činnosť. Diplomatická a medzivládna aktivita medzi Vietnamom a Slovenskom vzbudzuje prinajmenšom otázniky, čo je na tejto krajine tak dôležité pre vládu Róberta Fica?

V Marci 2017 priniesol portál parlamentnlisty.sk informáciu o návšteve vietnamského ministra pre verejnú bezpečnosť Toa Lama. Zaujímavosťou bola táto časť verejne dostupných informácii zo stretnutia:

Vietnamský minister pre verejnú bezpečnosť To Lam počas víkendu so svojimi kolegami navštívili výcvikový priestor Lešť, kde sa zoznámili s náročným výcvikom slovenských bezpečnostných ale aj záchranných zložiek. Dnes spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom podpísali Dohodu o spolupráci v oblasti prevencie a boja proti trestnej činnosti.

Dohoda upravuje oblasti ako nadnárodný organizovaný zločin, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie migrantov, terorizmus a jeho financovanie a nedovolená výroba, distribúcia a obchodovanie s návykovými a psychotropnými látkami a prekurzormi.

Minister vnútra Robert Kaliňák svojmu rezortnému kolegovi okrem výcviku vietnamských bezpečnostných zložiek v našom výcvikovom stredisku Lešť ponúkol aj možnosť liečiť zranených vietnamských príslušníkov polície v slovenských zdravotníckych a rehabilitačných zariadeniach. Obaja ministri sa rozprávali aj o zintenzívnení spolupráce pri výmene operatívnych informácií .

 

V júni 2017 podľa informácii portálu webnoviny.sk boli k dizpozícii aj tieto informácie z návštevy Róberta Kaliňáka vo Vietname:

V rámci pracovného programu sa Kaliňák stretol aj s vietnamským ministrom pre vnútornú bezpečnosť To Lamom, s ktorým počas jeho marcovej návštevy Slovenska podpísali dohody o spolupráci v oblasti prevencie a boja proti trestnej činnosti najmä v oblastiach ako nadnárodný organizovaný zločin, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie migrantov, terorizmus a jeho financovanie, korupcia, falšovanie peňazí, nedovolené obchodovanie so zbraňami.

Obaja sa vo Vietname dohodli na zlepšení spolupráce pri pátraní po hľadaných osobách, výmeny informácií na všetkých úrovniach, v lepšej kooperácii pri boji proti terorizmu a kriminalite, školeniach policajtov, ako aj možnosti vytvorenia miesta slovenského policajného pridelenca v Hanoji. Spolu so slovenskou delegáciou si pozreli aj priestory technologického parku vietnamského ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. V podniku vyrábajú prístroje a materiálno-technické prostriedky pre bezpečnostné zložky štátu.

Generál Ming Hung úplne vľavo na fotografii

V júli 2017 presnejšie 28.júla a teda v čase únosu a stretnutia na Bôriku zverejnila agentúra SITA tieto informácie:

Slovensko je pripravené v najbližších týždňoch vyslať do Vietnamu expertov z oblasti bezpečnostných technológií. Vyhlásil to podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák počas pracovného obeda s vietnamským ministrom pre verejnú bezpečnosť To Lamom v Bratislave.

Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu vnútra, minister tak podporil pokračujúcu bezpečnostnú spoluprácu medzi obidvoma krajinami.

 

Súčasťou tejto delegácie bol aj generál Ming Hung, ten ako už zdôraznil DenníkN včera, mal pri návrate z Prahy resp. Bratislavy zastávku v Moskve. O čom informoval ruských partnerov?

V Novembri 2017 prichádza opäť slovenská delegácia do Vietnamu tentokrát za účasti Petra Pellegriniho. Podpisované sú viaceré memorandá a delegácia obsahuje aj ďalších slovenských ministrov na rozdiel od predošlých. Informuje o nej podrobne portál thoibao.today.

Podľa bezpečnostných analytikov, s ktorými sme hovorili a ktorí pracovali v bezpečnostných a informačných zložkách štátu v minulosti tvrdia, že sa im spolupráca s Vietnamom javí nadštandardná z pohľadu vykonaných aktivít. Presnejšie, niet inej ázijskej krajiny, s ktorou by Slovensko vykazovalo tak enormné vzájomné styky a výmeny delegácii. Rovnako zaujímavým je podľa bezpečnostnej komunity aj rok 2016 vo vzťahoch s Vietnamom, ktorý by stálo za to preskúmať podrobnejšie.

U niektorých bezpečnostných analytikov prevláda názor a hypotéza, že takto intenzívne vzťahy s komunistickou diktatúrou akou je Vietnam môžu predstavovať bezpečnostné riziko vo vzťahu k našim európskym partnerom.

Ak sa potvrdí účasť Slovenska na únose Trinh Xuan Thanha, čo už dnes vyšetrujú nemecké orgány, Slovensko sa stane čiernou bezpečnostnou dierou v strednej Európe.

Potom logicky vyvstane otázka aký osobný profit  a záujem mali jednotliví aktéri týchto čulých vietnamsko-slovenských vzťahov.

Čítajte tiež:

Pellegrini chce odpoveď: Bolo Slovensko zapletené do únosu vietnamského podnikateľa?

http://www.eurorespekt.sk/vieme-prvi-vcas-spriahlo-sa-ministerstvo-vnutra-za-kalinaka-s-vietnamskou-komunistickou-tajnou-sluzbou-pri-unose-trinh-xuan-thanh/

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies