KOMENTÁR Petra Králika: Orbán pred návštevou Viedne už nechce byť len vždy “proti niečomu v EÚ”! Kurz ho však nepovažuje za spojenca
Maďarský šéf vlády Orbán cestuje do Viedne budúci utorok. Tam sa stretáva so spolkovým kancelárom Sebastianom Kurzom, aby hovoril o migrácii a o budúcnosti EÚ. Diskusie s vicekancelárom za stranu Slobodných (FPÖ) Strache sú tiež plánované podľa Die Presse.

V maďarských vládnych kruhoch niektorí oslavovali počiatočné volebné víťazstvo Sebastiana Kurza, akoby dokonca oni vyhrali rakúske voľby. Koniec koncov, Kurz často a verejne vyjadril pozitívne názory na maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho politiku. Iné zdroje okolo maďarskej vlády boli naopak zdržanlivé a varovali hneď od začiatku, že mladému Kurzovi sa nedá dôverovať.

Prvé opadnutie nadšenia prišlo v krajinách Višegrádu hneď po usadnutí mladého Kurza do stoličky spolkového kancelára. Jeho prvé tri cesty totiž viedli do Paríža, Bruselu a Berlína. Až teraz sa pozerá po svojich susedoch.

Komickým a tak trochu príznačne a hlavne znervózňujúcim pre Viktora Orbána je aj spor o kvalite a význame jeho návštevy vo Viedni. Ktorý sa tento týždeň rozpútal v rakúskych a maďarských médiách.

Je to “pracovná návšteva”, uviedol hovorca vlády Maďarska Zoltán Kovács pre tlač. Ďalší zdroj z prostredia Orbána povedal: “Termín pracovná návšteva je príliš silný výraz.” Bude to “neformálne stretnutie”. V dôsledku toho sa nebude konať žiadna tlačová konferencia.

Toto neustále hľadanie pomenovania kvality návštevy Viktora Orbána len podtrhuje, pre tých čo čítajú s porozumením diplomatický slovník, to, že Viktor Orbán sa vo vzťahu k populárnemu Kurzovi necíti pohodlne a domáca maďarská propaganda FIDESZU musí nájsť tu najcitlivejšiu a precíznu interpretáciu Orbánovej návštevy, aby pred voľbami v Maďarsku neutrpela Orbánova ješitnosť, pripisovaný spoločenský piedestál a hlavne voličská podpora. 

Vo všeobecnosti Kurz a Orbán nie sú žiadnymi spojencami.

Podľa rakúskeho zdroja sa Orbán pokúsil presvedčiť Kurza, aby ako prvý on odcestoval do Budapešti, ale ten však odmietol.

Maďarská strana to vidí trochu inak.

Dátum oficiálnej inauguračnej návštevy v Budapešti už bol stanovený na “koniec februára”. To sa však zmenilo, pretože pre Orbána bolo dôležité, aby sa s Kurzom stretol pred zasadnutím Rady EÚ 23. februára. Preto sa dohodli na skoršej, neoficiálnej návšteve Viedne. Bude to “sotva o bilaterálnych otázkach”, ale predovšetkým o “európskej politike”, povedal premiér Orbán.

K obsahu jednaní: Orbán prekvapivo mení taktiku, už nechce byť večne len proti, chce byť aktívny európsky hráč.

Pokiaľ ide o obsah, Kurz posilnil svoju podporu krajinám Višegrádu, najmä v oblasti utečeneckej politiky, tým, že bojoval proti kvótam v EÚ a posilnil ochranu európskych hraníc.

Maďarská strana sa však v budúcnosti chce na európskej scéne prezentovať omnoho proaktívnejšie. Chcú byť “nie vždy proti niečomu”, ale “prezentovať svoje vlastné spoločné iniciatívy”, hovoria  v Budapešti. Samozrejme po konzultácii s “krajinami Višegrádu a ďalšími krajinami regiónu” ako s Rakúskom. V ochrane hraníc, napríklad bolo dohodnuté, že sa treba viac  sústrediť na európsku migračnú politiku, “ale ako presne by mala vyzerať” je niečo, o čom musíme hovoriť. Dlhodobejšie stavenisko je “zmena hlasovacieho postupu podľa Lisabonskej zmluvy”, tj dodatok k zmluve. Pretože v súčasnosti je to tak, že “ak sa Nemecko a Francúzsko dohodnú a pridajú si k tomu krajiny Beneluxu, potom už vyhrali”, zaznieva z Budapešte. Maďarsko sa tiež zaoberá “hrozbou opätovného hlasovania kvalifikovanou väčšinou o kvótach utečencov po júni v Rade ministrov vnútra EÚ”. V zásade sa chce takému hlasovaniu vyhnúť.

Orbán chce tiež hovoriť o postupe podľa článku 7 EÚ proti Poľsku, kde Komisia vidí právny štát v ohrození.

Kurz naopak podporil Brusel v tejto otázke proti Poľsku.

Ďalšie témy: “Nadnárodné zoznamy” pre ďalšie parlamentné voľby do EÚ (Orbán proti), spoločný minister financií EÚ (Orbán je proti), vlastné dane EÚ (Orban je proti).

Kurzovi sa bude len ťažko hľadať spoločnú pozíciu s človekom, ktorý síce hovorí, že chce byť proaktívny, ale v princípe je stále proti.  A navyše Kurz Orbána v európskych záležitostiach nepotrebuje. Tým, že je Viktor outsider a na periférii vplyvu v Bruseli, nemá čo Kurzovi ponúknuť. Kurz už svoj plot má, ten Orbánov nepotrebuje!

A je tu ešte jeden problém: Rakúsko podalo žalobu proti rozšíreniu maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Rakúsko okrem toho pochybuje o tom,  že Maďarsko naplní aj energetické potreby z iných zdrojov. Okrem toho sa zo strany Rakúska za “problematické” považuje aj absenciu formálnej verejnej súťaže. Pripomeňme, že Paks je predovšetkým ruským projektom v Maďarsku a vyvoláva aj bezpečnostné geopolitické otázky. Čo je jednak v Rakúsku citlivá téma a jednak možný dôvod pre vysvetlenie prečo prezident Alexander Van der Bellen nemá plánovaný termín na budúc utorok s Orbánom.

Orbán prichádza síce budúci utorok do Viedne a Viedeň je  zdvorilá ako vždy k Budapešti, ale Sebastian Kurz nie je v situácii Márie Terézie, Orbán ho necháva chladným. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies