KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Po odchode Schulza z šéfa SPD sa problémy v strane ešte viac prehlbujú . Prichádza Simone Lange
PODPORIŤ

Kto si myslel, že po odstúpení Martina Schulza nastane v nemeckej sociálnej demokracii pokoj a jeho nástupkyňa Andrea Nahles má voľnú cestu k šéfovaniu strany, bol na omyle. Nielenže Schulzovo odstúpenie problémy v SPD ešte viac prehĺbilo ale aj za posledných 48 hodín obnažilo v akom nefunkčnom stave sa celá strana nachádza.

Prvou správou po odchode Schulza je, že dočasným riadením strany bol poverený Olaf Scholz – primátor z Hamburgu

Stalo sa tak po konzultáciách predsedníctva SPD a predstavenstva v utorok večer. Dôvodom bolo, že”Scholz bol najdlhšie slúžiacim podpredsedom strany”. Zároveň predsedníctvo SPD  vymenovalo šéfku parlamentnej frakcie Andreu Nahles za budúceho predsedu SPD . Tá má byť zvolená dňa 22. apríla vo Wiesbadene.

Na prvý pohľad by sa zdalo, že všetko ide po masle. Na prvý pohľad… Avšak poverenie Olafa Scholza dočasným riadením strany je prvou komplikáciou, či prehrou Andrey Nahles na ceste k predsedníctvu SPD.

SPD v Berlíne a Sasku-Anhaltsku  nesúhlasili s tým, aby sa Nahles stala novým lídrom strany v rýchlom procese. Tiež žiadali o prechodné vedenie. Berlínsky starosta Michael Mueller povedal pred zasadnutím SPD  v Berlíne, že jeho krajinské združenie chce proces výberu predsedu strany, tak ako je to bežné a nie jednostranným menovaním. A práve vďaka tomuto tlaku víťazne z predsedníctva odchádzal Scholz a nie Nahles.

Skutočný konflikt v strane sa potom Andrea Nahles snažila zastrieť vajataním, že “chce vstúpiť do diskusie o dobrom výsledku”, ktorý priniesli koaličné rokovania a zopakovala Schulzove floskule o “miliónových prínosoch v dôchodku, sociálnej starostlivosti a vzdelávaní”.  Bolo evidentné, že rozpory v SPD sa len prehlbujú a snaha o utlmenie diskusiií dosiahla svoj opak.

To, mimochodom potvrdzuje aj list Simone Lange nemeckej tlačovej agentúre, prostredníctvom ktorej oznámila táto starostka z Flensburgu kandidatúru na národné predsedníctvo SPD .

SimeFoto Tagesspiegel:Simone Lange

“Som kandidát z miestnej úrovne a chcela by som znova poslať členom hlas a prizvať ich vážne do tohto rozhodovacieho procesu,” vysvetlila v liste.

Lange ďalej napísala v liste, ktorý uverejnila na svojich webových stránkach v pondelok večer , píšuc že chce, aby sa členovia cítili “že sú to tí, ktorí určujú náladu a smerovanie strany”. Bolo by to tiež prvým krokom, “k tomu, aby sa SPD znova stalo tým, čo kedysi bývalo: pyšná strana sociálnej spravodlivosti”.

“Veľmi dobre chápem pocit bezmocnosti mnohých členov voči tým, ktorí berú rozhodnutia v Berlíne bez toho, aby sa zaoberali miestnymi zástupcami. Úrad spolkových predsedov má ďalekosiahly význam pre celú stranu a celú krajinu a nie  iba pre malú skupinu, ktorý rozhodujú za zavretými dverami ” napísala Lange a dodala: “Chcem dať strane voľbu.”

Odpor k predčasnému presunu predsedníctva strany na Andrea Nahles  sa zvyšuje aj v regionálnom Šlezvicko-Holštajnsku. To sa napokon pridalo k združeniu v Berlíne a Sasko-Anhaltsku, čím opozícia proti Andrey Nahles dosiahla svoje prvé víťazstvo v Olafovi Scholzovi.

SPD tak do vlastného referenda o koaličnej zmlúve, síce už vstupuje bez Martina Schulza, ale aj bez Andrey Nahles, ktorá mala byť kontinuitou rozhodnutí o koalícii po Schulzovi. Ťarcha zodpovednosti tak stojí na Olafovi Socholzovi. Tým sa stáva referendum jediným jednotiacim prvkom v strane, pretože na všetkom ostatnom vedenie bez Schulza len obnažuje a prehlbuje vlastné problémy. A do toho všetkých prenasleduje otázka, kto je Simone Lange, o čo jej ide a na ktorej strane stojí.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies