Komentár Petra KRÁLIKA: Po utorkovom prejave Olafa Scholza v Bundestagu je zrejmé, že k žiadnej reforme eurozóny nesmerujeme
Utorkový prejav nemeckého ministra financií Olafa Scholza o rozpočte v Bundestagu, ktorého zhrnutie priniesla aj nemecká mutácia agentúry Reutuers, definitívne pochoval vzletné sny Emmanuela Macrona na reformu eurozóny.

Olaf Scholz nakoniec sabotoval aj predbežný súhlas Nemecka v dvoch viac-menej dohodnutých veciach ako stály záchranný val ESM a jeho integráciu do európskych zmlúv a premenu ESM do Európskeho menového fondu.

Bundestagom znelo slovo “zváženie”, čím dal nemecký minister financií jasne najavo, že žiadne ústupky veľkým snom Macrona sa konať nebudú. Zároveň vyslovením podmienky “zváženia”, že ESM bude mať právomoc hovoriť do rozpočtov krajín EÚ, Scholz dal Marconovi takmer nesplniteľnú podmienku.

Nemecko tak v čase, keď spomaľuje jeho ekonomika jasne ukázalo, že nedovolí ohroziť to podstatné a to nastavenie eura, ktoré zvýhodňuje v eurozóne iba jeho expert v rámci krajín EÚ.

Dnes je zrejmé, že júnový samit EÚ, kde sa mali ohlásiť zásadné kroky v reforme eurozóny reálne nemá agendu, čím sa celá reforma posúva na horizont roka 2024.

To, že nefunguje nemecko-francúzsky motor európskej integrácie je zrejmé.

V stredu sa však v nemeckom Bundestagu odohrala ešte jedna nezvyčajná vec, ktorá dokresľuje aj chod veľkej koalície. Frankfurter Allgemeine Zeitung v komentári   popisuje roztržku CDU a SPD ohľadne navýšenia rozpočtu na obranu. Lohse, píše, že prvý krát namiesto súbojov medzi koalíciou a opozíciou  v debate o rozpočte si to Andrea Nahles nová šéfka SPD namierila priamo na CDU. Lohse tvrdí, že SPD sa “nepríjemne prebúdza”.

Nemecká koalícia tak ukazuje, že je len z núdze cnosť a štvrtý mandát Merkelovej bude mandátom údržbárov.

Na domácej politickej scéne v Nemecku budeme vidieť zúfalú snahu SPD robiť opozičnú politiku v koalícii vo viere, že to prinesie preferencie a na medzinárodnej scéne najmä tej európskej definitívne padne maska Merkelovej ako európskeho politika.

Nemecký európsky egoizmus nám odhalí svoju skutočnú tvár.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies