KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Premýšľanie o národnej kryptomene – slovenskej e-korune nie je sci-fi

Slovensko prijatím eura stratilo svoju monetárnu suverenitu. Návrat k slovenskej korune je síce technicky možné – nakoniec zažili sme to celkom hladko pri prechode z československej koruny na slovenskú, ale táto úvaha nemá žiadnu politickú podporu. O národnej kryptomene sa na Slovensku nehovorí. Pritom jej vytvorenie alebo pripojenie sa k iným štátom, ktoré o tom uvažujú, predstavuje inovatívnu politickú agendu.

Príkladom by nám mohla byť švajčiarska vláda, ktorá požaduje, aby bola vypracovaná podrobná štúdia, ktorá má posúdiť riziká a výhody prípadného zavedenia štátnej kryptomeny „e-franku“. Zámer musí schváliť švajčiarsky parlament. Informácie o tom priniesol portál CCN.

Podľa portálu si Spolková rada, ako sa vo Švajčiarsku vláda nazýva, vyžiadala podrobnú správu o prípadných rizikách ale aj výhodách zavedenia štátnej kryptomeny, pre ktorú sa používa označenie e-frank. Teraz túto žiadosť musí odsúhlasiť aj dolná komora švajčiarskeho parlamentu, napísala agentúra Reuters.

Švajčiarske úrady skúmajú možnosti technológie blockchain, ktorá umožňuje zašifrované peňažné transakcie a nevyžadujú dohľad centrálnej banky. Švajčiarsky minister hospodárstva Johann Schneider-Ammann v januári vyhlásil, že alpská krajina by sa mala prejsť na národnú kryptomenu a podporovať podnikanie, ktoré sa týka nových technológií spojených s finančnými transakciami.

Vládny návrh podporuje poslanec a podpredseda švajčiarskej sociálnej demokracie Cedric Wermuth. Štúdia, ktorú má vypracovať švajčiarske ministerstvo financií, by nemala však uvádzať žiadne termíny.

„Spolková rada si je vedomá hlavných problémov, regulačných a aj monetárnych, ktoré by boli spojené s používaním e-franku. Správa má hodnotiť možné riziká a výhody zavedenia virtuálnej meny. Má objasniť právne, ekonomické a finančné aspekty e-franku, „vysvetlil Wermuth.

Švajčiarska centrálna banka SNB sa zatiaľ k prípadnému zavedeniu digitálnej meny vyjadruje zdržanlivo. Kryptomena pochádzajúca zo súkromného sektora je lepšia a menej riskantná než akákoľvek štátna varianta, ktorú by vydávala centrálna banka, povedala v apríli členka direktória SNB Andréa Maechlerová.

Švajčiarsko je považované okrem domova tradičných bankových domov tiež za krajinu, kde je legislatíva priaznivá aj pre vydávanie nových kryptomien v rámci primárneho úpisu mincí, ktoré umožňuje financovanie nových projektov, uviedol server CCN.

V rámci EÚ ako prvý o svojej národnej kryptomene začali hovoriť Estónci už v novembri 2017. Takzvaný estcoin by bol určený hlavne pre cudzincov, ktorí majú záujem v tejto pobaltskej krajine prostredníctvom internetu založiť firmu.

S nápadom vtedy prišiel vedúci vládneho programu e-Residency Kaspar Korjus. V rámci programu môžu cudzinci s týmto cieľom získavať od roku 2014 digitálnu identitu.

Zámerom ale nie je vytvoriť konkurenčnú menu k euru, uviedol na svojom blogu K. Korjus.

Používanie kryptomeny by bolo zatiaľ obmedzené asi na 27-tisíc ľudí, ktorí teraz disponujú digitálnym občianstvom. Až neskôr by sa s digitálnou menou začalo obchodovať na tradičných burzách a špecializovaných obchodných platformách.

Inovatívna politická agenda v oblasti digitálnych platforiem s potenciálom vytvorenia vlastnej národnej kryptomeny ako aj previazanie zdaňovania digitálneho podnikania s tvorbou 5G sietí na Slovensku prakticky neexistuje.

Hranica predstaviteľnosti o čom všetkom môže byť pritom program politických strán sa vo svete posunul míľovými krokmi vpred.

Netvrdím, že slovenská e-koruna je nejakým “horúcim zemiakom”,  avšak minimálne spoločné konzultácie so Švajčiarskom, Estónskom, či nakoniec so Švédskom (o ich úvahách si môžete prečítať tu), ktoré rovnako si zadalo vytvoriť štúdiu realizovateľnosti takéhoto projektu by aspoň dali nejakú agendu postu, ktorý vo vláde na podpresedníckej pozícii po Pellegrinim zdedil Raši.

Na úrovni politických strán v NR SR je to možno naozaj zatiaľ sci-fi.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies