KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Prezident môže pokojne zoškrtať aj druhý návrh Pellegriniho a odletieť na Európsku radu hláv štátov a premiérov

Prezident Kiska nekoná v rozpore s ústavou. Pellegrini totiž nie je premiér. Aj keby ním bol prípad (ne)menovania Ivana Lexu zo strany Michala Kováča je precedens, ktorý by rovnako umožnil Kiskovi odmietnuť Pellegriniho návrhy.
Andrej Kiska dnes koná z pozície silného aktívneho prezidenta. Šéfa tej ústavnej inštitúcie, ktorú sa snažil v minulých prezidentských voľbách získať Smer. Práve v tom ako koná Andrej Kiska vidíme podstatu prezidentskej funkcie a dnes môžeme pokojne povedať, že Ficova kandidatúra nebol útek do paláca ale otvorený pokus o ovládnutie poslednej mocenskej ústavnej inštitúcie v štáte Smerom.
 
Andrej Kiska dnes nekoná protiústavne, ale koná v rozpore so zaužívanou tradíciou. A to sú dve odlišné veci.
 
Pokojne môže zoškrtať aj druhý návrh Pellegriniho a poslať ho späť aj stým papierom do centrály Smeru.
 
A dôvodov je viac než dosť. Je slobodným rozhodnutím prezidenta či svoje dôvody povie naraz alebo ich bude vyslovovať postupne pri každom ďalšom návrhu.
 
Pri druhom pokuse by však stálo za to, keby začal hovoriť aj o ďalších personálnych návrhoch, ktoré Pellegriniho zoznam obsahuje.Toxických nominácii je tam totiž požehnane.
 

Len na pripomenutie:

 
Ministerka  Gabriela Matečná (SNS).
 
Ak by sa nestala ta strašná udalosť vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Tak návrh na odvolanie Matečnej mal prísť už v roku 2017 za osobu šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adriany Šklíbovej. A to preto, že napriek známym skutočnostiam okolo jej firiem ju ponechala vo funkcii. Dodajme, že tento prípad preveroval aj OLAF.
 
Bratislavská firma Gestus Investment dostala z eurofondov dotáciu 1,2 milióna eur. OLAF začal tento prípad vyšetrovať pre podozrenie z podvodu a Slovensku odporučil, aby si prostriedky vymáhalo naspäť. JUDr. Šklíbová figurovala v ďalších troch firmách, ktoré mali fotovoltické elektrárne, na ktoré sa skladáme my všetci vo faktúrach za elektrinu.
 
Matečná Šklíbovú zakryla.
 
Druhým adeptom je minister Ján Richter (SMER).
 
Okrem nekompetentnosti tohoto ministra, kde skutočným ministrom je štátny tajomník Ondruš, je kritickým miestom v území tohoto ministerstva nič menšie ako Čistý deň.
 
Čistý deň nechvalnej povesti, kde odhalenie toho, čo bolo skutočnou jeho podstatou stále čaká na svoj čas pravdy. Pravdy možno aj vo videonahrávkach.
 
Mimochodom minister Richter po svojej viagrovej autonehode na ceste možno podobajúcej sa ceste z Čistého dňa už dávno nemal byť ministrom.
 
Tretím adeptom je minister Gajdoš (SNS) a jeho obrnené vozidlá a “sanácia slovenskej zbrojárskej výroby”O tom aké meno má údajná fínska top firma dnes vieme z Afriky.
Menovanie Richarda Rašiho, ktorého moc v Košiciac stála na Vadalovej východniarskej regionálnej športovej partičke nestojí ani za zmienku. Jediný komu to nie je jasné je len Smer. Prosto trpezlivosť budú skúšať do nekonečna.
 
Okrem jasného pomenovania kritických bodov personálnych návrhov . Môže pán prezident svoj čas zaujímavých diskusií o zložení novej vlády s Petrom Pellegrinim využiť aj na to, že otvorí otázku reorganizácie ústredných orgánov štátnej správy a ministerstiev.
Opäť pokojným spôsobom môže pán prezident formulovať vo verejnom priestore svoj názor, že by bolo dobré, keď je teraz taká výnimočná situácia pouvažovať nad zrušením funkcie štátnych tajomníkov a zlúčením niektorých ministerstiev. Napríklad sociálnych vecí a zdravotníctva, či kultúry a školstva. Za vyslovenie názoru pán prezident nič nedá. 
Napokon čas ohraničený menovaním novej vlády je definovaný primeranou lehotou. A čo je v tejto dobe primerané je naozaj výsostným názorom pána prezidenta, ktorý by mal odrážať požiadavky verejnosti na očistu slovenskej politiky.
Prezident Andrej Kiska môže pokojne zoškrtať aj druhý návrh Pellegriniho a keď tak urobí, mohol by zajtra odletieť na Európsku radu hláv štátov a premiérov. Vyslať tam štátneho tajomníka Korčoka by bolo vo všetkej úcte nezdvorilé k partnerom a poslať tam Fico by bola čistá hanba. Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies