KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Rakúsko a Nemecko chcú uzavrieť stredomorskú trasu – migračný dominoefekt sa spúšťa
Minister vnútra Seehofer nechce, aby Rakúsko bolo nemeckým koaličným azylovým  kompromisom CDU/CSU nejako znevýhodnené, zneje podvečer z Viedne. Večer sa nemecký koaličný výbor opäť stretáva v Berlíne. Tentokrát pôjde o vyjasnenie si stanovísk SPD ku kompromisu v migrácii, ktorý dosiahli CDU a CSU. Informuje Tagesspiegel.

Implementácia kompromisu CDU/CSU v spore o azyl by mohla v konečnom dôsledku ovplyvniť oveľa menej migrantov, ako sa pôvodne plánovalo. Migračný Seehoferov plán sa stáva zrazu tak jemným ako sa len dá, aby vôbec prežil.

Po stretnutí Seehofer – Kurz dnes vo Viedni všetci účastníci vysvetlili, “že nemeckého ministra vnútra a rakúskeho kancléra stále obklopuje duch partnerstva”, píšeDer Sdandard.

Sebastian Kurz ( ÖVP ) získal presne to, čo potreboval: “Bavorsko nebude v migrácii nič robiť na úkor Rakúska a nebude viniť Rakúsko za utečencov, za ktorých sa Rakúsko necíti zodpovedné.”

“Žiadne opatrenia na úkor Rakúska,” zdôraznil Kurz vo svojom tlačovom vyhlásení v podvečer vo Viedni.

Aj keď neexistuje stále oficiálna dohoda medzi Nemeckom a Rakúskom po dnešku je zrejmé, že problém sa presúva na Balkán. Verbálna dohoda Seehofera a Kurza znamená prakticky uzavretie balkánskej trasy a stredomorskej trasy.

Odnesú si to krajiny ako Slovinsko, Chorvátsko, či Macedónsko a opäť Taliansko a Grécko.

Dnešné viedenské súznenie Bavorska a Rakúska len odsúva problém s nelegálnou migráciou južnejšie od hraníc spomínaných krajín . Človek má až taký ten dojemný pocit, že je to súznenie dvoch egoistických politikov.

Ten egoizmus má ešte pokútnejšiu verziu v Nemecku. Poverená totiž vyjednávaním bilaterálnych dohôd s Gréckom a Talianskom (a ďalšími krajinami)  je Angela Merkelová a nie Seehofer, ktorý operatívne o hraniciach ako minister vnútra rozhoduje, čím vo vzťahu k Balkánu a Stredomoriu nenesie zodpovednosť.

Rakúsko a Nemecko (rozumej Bavorsko) chcú uzavrieť stredomorskú trasu. Možno sa im to podarí, možno nie, zatiaľ sa len zbavili egoisticky zodpovednosti a presunuli problém na bedrá iných.

Migračný dominoefekt sa spúšťa!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies