KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Rozdiely zostávajú – to sa stáva jasným pri inauguračnej návšteve Kurza v Berlíne
S veľkým napätím, ale aj očakávaniami som čakal na tlačovú konferenciu Angely Merkelovej a Sebastiana Kurza po ich rokovaniach v Berlíne. Skôr než sa dostanem k jej obsahu, neodpustím si jednu inú poznámku. V januári začalo bulharské predsedníctvo v Európskej únii. V júni preberá štafetu formálne Rakúsko, pritom dôraz by som položil na slovko formálne.

Sebastian Kurz od začiatku roka totiž pôsobí akoby mal predsedníctvo v EÚ už od začiatku roka. Návšteva Paríža, formulovanie jeho predstáv o reforme EÚ, dnes návšteva Berlína a už vyslúžená pozvánka od Theresy May. Je jasné, že bulharské predsedníctvo je len dekoratívnym prvkom rotačného systému v EÚ.

Príchodom Macrona a jeho následným predstavením vlastnej vízie Európy, vyhranením sa voči Merkelovej a príchodom Kurza do Paríža a dnes Berlína, je jasné že máme dvojgeneračnú Európu.  na portáli Tagespiegel nie je jediným, ktorý si to všimol.

V kontakte s Merkelovou Sebastian Kurz nielenže nestratil tvár a postavil sa proti reforme Dublinu a zastal sa Poľska a Maďarska, ale na tlačovke prinútil Merkelovú aj k vete, že “zmena azylových predpisov v EÚ, či kvóty nemôžu byť východiskom diskusií o celkovej reforme Dublinu”.

Na tlačovke sa Merkelová dostala do situácie reaktívnych odpovedí na Kurza. Iste jej odpovede mali príchuť diplomatického skúseného politika s hraným úsmevom, ale Kurzove zotrvanie na svojich predstavách s úctivým  „geschätzte Frau Kanzlerin“, je niečo čo nenechá nikoho na pochybách, že o budúcnosti EÚ oveľa viac nakoniec rozhodnú politici ako Kurz alebo Macron.

Vek a opotrebovanosť sa začína javiť v týchto dňoch zásadne rozhodujúce. A Angela Merkelová sa dostáva pomaly ale iste do pozície “emeritnej Európanky”. 

Základným posolstvom z Berlína tak zostáva, že Európa je nielen Európou dvoch generačne odlišných tvári, ale aj zároveň a vďaka tomu aj Európou viacerých možností! 

Nakoniec aj na trošku štipľavú otázku novinárov, či v CSU alebo v CDU nie je niekto mladý ako Kurz tak trochu s kapituláciou a priznaním reality Merkelová musela povedať „Der Bundeskanzler Österreichs ist jung, das ist nicht zu bestreiten.“ Allerdings, so fügte sie hinzu, komme es ihr in der Regierung auf „eine gute Mischung“ aus alten und jungen Politikern an. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies