KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Salvini je otvorený koalícii s 5 hviezdičkami. Hádže Berlusconiho cez palubu?
PODPORIŤ

Stredo-pravicová aliancia Salviniho Ligy s Forza Italia Silvia Berlusconiho sa stala najväčšou politickou silou vo voľbách 4. marca s 37 percentami hlasov, ale nedosiahla hranicu 40 percent potrebnú na dosiahnutie väčšiny v parlamente. Líder strany Matteo Salvini povedal, že Liga by preto zvážila spoluprácu s ďalšími stranami, vrátane hnutia 5Star, ktoré v minulosti odmietlo vytvorenie koalície.

“S výnimkou PD je všetko možné,” povedal Salvini na tlačovej konferencii v rímskom tlačovom klube, kde odpovedal na otázky o možných alianciách, ktoré by mohli vzniknúť po voľbách, píše Giada Zampano na Politico.

Salvini sa tak dostáva do konfliktu s Berlusconim, ktorý podľa Silvia Buzzanca z La Republica trvá na koalícii s Demokratickou stranou Renziho.

5Hviezd  sa stalo najväčšou samostatnou stranou s viac ako 32% hlasov. PD dosiahol najhorší výsledok s menej ako 19 percentami. Žiadna strana alebo koalícia nemá dostatočnú podporu na to, aby sama vládla.

Aliancia medzi Ligou a 5hviezdami, ktoré oba subjekty majú euroskeptické tendencie, by bola výzvou pre Brusel, aj keď obidve strany zmiernili svoje pozície proti EÚ.

“Pracujeme na tom, aby sme vybudovali vládu založenú na pevnej politickej väčšine a nemuseli sme kalkulovať s prebehlíkmi “, povedal Salvini. A dodal: “Nechcem byť za každú cenu premiérom.”

Ak Liga vstúpi do koalície s hnutím 5Star, Salvini bude musieť prekonať rivalitu s lídrom 5hviezd Luigiom Di Maio o post predsedu vlády. Salvini povedal, že nemá “žiadne predsudky”.

Včera obaja lídri mali spolu telefonická rozhovor. Salviniho Liga tak hádže cez palubu Berlusconiho, ktorý tvrá na dohode s Demokratickou stranou.

Mladé pušky talianskej politiky tak nakoniec preberajú štafetu a vyrovnávajú sa so starou gardou. Čo bude v programových otázkach takejto vlády nasledovať zatiaľ nik netuší. 5Hviezd aj Salviniho liga si želá urobiť niečo s reformou verejnej správy s DPH a dokonca s postojom k Rusku. Čo a v akom rozsahu dnes ešte nepoznáme.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies