KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Sebastian Kurz buduje alianciu proti migrácii s Talianskom a Nemeckom
Rakúsky konzervatívny líder Sebastian Kurz v stredu hovoril o svojom úsilí vybudovať alianciu “ochotných v boji proti nelegálnej migrácii medzi Rakúskom, Talianskom a Nemeckom. V Nemecku však za partnera považuje Horsta Seehofera. Informáciu priniesol portál Politico.

V rozhovore s nemeckým ministrom vnútra Horstom Seehoferom, bavorským konzervatívcom, ktorý zdieľa názory rakúskeho kancelára na sprísnenie kontroly hraníc v Európe, povedal Kurz, že boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu bude najvyššou prioritou viedenského predsedníctva  EÚ v druhej polovici roku 2018.

“Nemali by sme čakať, kým budeme mať katastrofu, ako v roku 2015,” povedal Kurz a odvolal sa na krízu okolo utečencov, keď nemecká kancelárka Angela Merkel otvorila hranice svojej krajiny pre stovky tisíc migrantov. “Namiesto toho je dôležité konať včas.”

Kurzovo stretnutie s Seehoferom znamená, že nemecký minister sa nemohol zúčastniť “integračného summitu” Merkelovej, ktorý sa konala v ten istý deň v Berlíne. Odvolávajúc sa na správy médií o tom, že to znamenalo zmätok a izoláciu samotnej Merkelovej v otázke migračnej krízy, Seehofer uviedol, že jeho dôvodom, prečo sa nedostavil, bola prítomnosť novinárky Ferda Ataman , ktorá porovnávala politiku migrácie s nacizmom.

“Nemôžem byť súčasťou integračného summitu, v ktorom je jeden účastník, ktorý v článku porovnal moju stratégiu o vlasti s domácim chápaním nacistov,” povedal Seehofer novinárom.

Seehofer trvá na oveľa prísnejšom režime ako Merkelová v oblasti prisťahovalectva a očakáva sa, že tento týždeň predstaví svoj “migračný plán”. Rozhodnutie o riešení bolo zatiaľ odložené, ale kresťanskí demokrati (CDU) a Seehoferova kresťanská sociálna únia (CSU) dúfajú, že tento týždeň nájdu kompromis o pláne, povedal Seehofer.

“Z môjho pohľadu by bolo ideálne zabezpečiť vonkajšie hranice Európskej únie,” poznamenal Seehofer po stretnutí s Kurzom. “Sľúbil som Kurzovi, že pokiaľ ide o posilnenie vonkajších hraníc, plne ho podporujem ako minister vnútra.”

Podľa  z Tagesspiegel je Angela Merkelová na pokraji straty moci a v izolácii na domácej politickej scéne. Marku Blume generálny tajomník CSU, hovorí, že migračná otázka je tak vážna, že môže nakoniec stáť Merkelovú aj miesto kanclérky.

Jej situáciu po “integračnom summite” zo včera komplikuje aj vlastná CDU, ktorej predstavitelia sa postavili na stranu CSU a nepodporili tak vlastnú šéfku.

Predseda vlády Saska Michael Kretschmer a predseda CDU v Durynsku Mike Mohring si myslia, že hlavný plán z dielne CSÚ pre azylovú politiku je správny a už dnes idú otvorene proti Merkelovej.

Rozhodnutie o imigračnom pláne v Nemecku sa ták stáva nielen rozhodnutím o koalíciu CDU – CSÚ ale aj o samotnej existencii CSU a jej úspechu, či neúspechu v októbrových krajinských voľbách.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies