KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Staronová nemecká veľká koalícia má napokon podobu dvoch kúpno-predajných zmlúv: CDU-SPD a Schulz-SPD
Nemecké strany CDU, CSU a SPD sa včera dohodli na obnovení svojej “veľkej koalície” . Cesta k dohode viedla úmornými a traumatickými rokovaniami, na ktorých konci mala byť včera oslava. Tá sa však nekonala. Keď prepukla prvá informácia o vzniku koaličnej dohody, tak nepochádzala z úst straníckej špičky všetkých troch strán, ale vyniesla sa slovami druhej ligy z pracovných skupín. Keď sa potom novinári pýtali vrcholových politikov, či tomu naozaj tak je, tí oslavne nezvestovali vznik koalície, ale len “nepopreli informácie o jej vzniku”.

 z POLITICO, ktorý informačne pokrýval celý priebeh rokovaní o GROKO, k tomu symbolicky priložil otázku “Tak prečo nikto nestrieľa šampanské?”

Odpoveď je jednoduchá nová GROKO je len kúpno-predajná zmluva CDU/CSU, ktorou si kupujú SPD k svojej bundestagovej koaličnej väčšine a navyše podmienená druhou kúpno-predajnou zmluvou, ktorou si Schulz kupuje hlasovanie členov SPD za GROKO prísľubom odchodu z postu šéfa SPD a večným dôchodkovým pokojom na ministerstve zahraničia.

Obe kúpno-predajné zmluvy sú tak ukážkou z veľkej knihy politického pragmatizmu a realizmu.

Po prečítaní oboch zmlúv tej prvej, ktorá má skoro 180 strán a tej druhej, ktorá si vystačila s jednou stránkou je zrejmé a viac než pravdepodobné, že stranícke zjazdy CDU/CSU  a referendum SPD sa stávajú už len formálnou jazdou, na ceste k inštalovaniu staronovej veľkej nemeckej koalície.

Kúpno-predajná zmluva CDU/CSU a SPD za takmer 100 miliárd eur?

“Je to všetko len varianta status qou” – reagoval Christian Linder, šéf slobodných demokratov na uzavretú dohodu. On môže byť spokojný. Ako opozičný politik má vďaka uzavretej koalícií zaručenú istotu rastu vlastnej strany.

 z Tagesspiegel hovorí v súvislosti s Angelou Merkelovou o dlhej “výplatnej lehote” a už spomínaný  o “láske na predaj”.

V skutočnosti však veľká koaličná kúpno-predajná zmluva má dve posolstvá. A obe sú mrazivé a symptomatické. Prvé je odkazom Emmanuelovi Macronovi a znie:

Nemecko nemá záujem o reformu Európskej únie a je ochotné sa baviť len o kozmetických čiastkových zmenách.

Druhý odkaz znie: Koaličná dohoda pre Nemecko nemá žiadnu strategickú víziu, je len komunálnym trollingom a pokojne by mohla byť dohodou pre akékoľvek mesto s 50 000 obyvateľmi a teda dohodou riadení komunálnych služieb.  Slovami POLITICA:

“Čo chýba, je zastrešujúca téma alebo zmysel pre účel. Koalícia ani nepredstierala, že sa bude zaoberať niektorou z obrovských výziev, ktorým bude Nemecko čeliť v nadchádzajúcich rokoch, či už ide o vznikajúce demografické útesy alebo účinky digitalizácie na pracovnú silu. Namiesto toho lídri strany na oboch stranách prijali mantru, že GroKo predstavuje stabilitu. A to je to, čo mnohí hovoria, že je problém. “

Budeme svedkami spaľovania desiatok miliárd na “komunálny trolling – komunálny socializmus”

“GroKo nebude mať problémy so spálením nemeckých rozpočtových prebytkov: Plánuje vyčleniť miliardy na obnovu škôl, kladenie káblov s optickými vláknami, najímanie opatrovateľov pre starších ľudí a posilnenie obrany. Pôvodné prognózy naznačujú, že ďalšia vláda by mala mať v nasledujúcich štyroch rokoch dodatočný prebytok vo výške 30 miliárd EUR. Ministerstvo financií nedávno zvýšilo túto sumu na 45 miliárd EUR. Podľa niektorých prognóz by koaličná dohoda vyžadovala ďalších 100 miliárd eur, čo je viac ako dvojnásobok súčasnej prebytkovej projekcie.” – píše POLITICO

 

Správa POLITICA je omračujúcou správou o dôsledkoch politiky technológov moci, ktorých pokojne môžete nazvať “komunálni údržbári”.:

V politike komunálnych údržbárov niet miesta pre Európu. Odkaz Macronovi, ktorý už mal včerajšiu premiéru vďaka ľudoveckej frakcii v Europarlamente hlasovaním o odmietnutí nadnárodných volebných zoznamov,  a odkaz z nemeckej politiky v podobe komunálneho trollingu sa tak stávajú spojenými nádobami, z ktorých logickým záverom opäť slovami POLITICA je, že väčšina “Nemcov nemá záujem o Európu” a ani domácu politiku, pretože netuší, čo je v skutočnosti v stávke.

Kupno-predajná zmluva je tak korunavaná odstúpením ministerstva financií CDU do rúk SPD a prepustením ďalších klúčových ministerstiev rovnako sociálnym demokratom. CDU/CSU si kúpila Schulza, aby si ten mohol kúpiť dôveru straníkov SPD pre GROKO.

Kúpno-predajná zmluva Schulz – SPD

Martin Schulz plánuje rezignáciu ako šéf nemeckých sociálnych demokratov po tom, čo členovia strany budú hlasovať  o koaličnej dohode,  povedal v stredu kolegom. Samozrejme je v tom podmieňovací spôsob, ktorý tak umožní, aby vnútrostranícke referendum bolo úspešné. Správu potvrdili tlačové agentúry  DPA a Reuters s odvolaním na vnútorné zdroje strany. Píše 

Martin Schulz | Tobias Schwarz / AFP prostredníctvom Getty Images
 Zároveň Schulz navrhol, aby jeho nástupcom bola šéfka  parlamentnej skupiny Andrea Nahles.  Informoval o tom ako prvý Süddeutsche Zeitung  v stredu večer.

Tento krok je potvrdením, že GROKO sa stáva nemeckou realitou, no zároveň sme svedkami príbehu o vykradnutí  obsahu politiky ako takej, čo predznamenáva, že na konci spoločného vládnutia CDU a SPD sa pokojne obe strany môžu zlúčiť do jednej.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies