KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Tak som vám zamiesil na chleba… (o tom čo to znamená, keď je sušeného odstredeného mlieka v EÚ tak veľa)
PODPORIŤ

Naozaj! Je to už druhý krát v týždni čo som zamiesil. Nie, nebojte nebudem vám vypisovať teraz dva týždne o miesení chleba len preto aby ste spoznali, že som vegetarián.

Ja mám mäso rád. Len si krátim čas lebo cesto kysne…

Dnes som sa dozvedel, lebo práca nepustí, že máme odstredivé sušené mlieko v Európe. Dokonca o tom musela rozhodovať európska rada. Tá, mala toto mlieko rada natoľko posledné dva roky, že sa začala správať ako Mário Draghi z ECB pri tlačení peňazí a vykupovala čo sa dalo.

Vykupovala, aby ju mali radi napríklad Belgičania a tak EK vykúpila 380 000 ton sušeného mlieka a tie teraz ležia na skladoch. A všetci sa boja.. Boja sa ako explodujú ceny a ktorým smerom. “Je to Damoklov meč visiaci nad nami.” – hovorí Romuald Schaber, predseda Nemeckej mliekarskej asociácie.

Celú mliečnu bublinu odpálilo ruské embargo na európsky agrosektor ako odpoveď na sankcie EÚ. Myslí si to Emmet Livingstone na Politico. Nepriznávajú to však politici v Buseli. 1 miliarda EUR rozdelená do rôznych schém, hovorí agroanalytic Politica.

Približne 640 miliónov EUR smerovalo k nákupu sušeného odstredeného mlieka za pevnú cenu od poľnohospodárov – politika známa ako “intervencia”. Avšak Brusel predal len asi 2 000 metrických ton.

Ceny za sušené odstredené mlieko sa od začiatku januára 2014 pred ukrajinskou krízou zhoršili z 3 240 EUR za metrickú tonu na 1 720 EUR v rovnakom čase v roku 2016.

Na začiatku tohto roka ceny klesli ešte na 1 400 EUR. Ceny surového mlieka na druhej strane klesli pod väčšinu z roku 2016 pod 30 centov za liter, ale teraz sa opäť zvýšili o približne 37 centov.

V pondelok ministri poľnohospodárstva EÚ súhlasili s tým, že nákupy únie sa budú musieť zastaviť.

Ministri vo vyhlásení pripustili, že zásoby takmer 400 000 ton riskujú “silný tlak na trh s negatívnym dopadom na ceny mlieka a mliečnych výrobkov”.

A tak som vám zamiesil na chleba…

Keď dáte mlieka veľa cesto je riedke nedá sa s ním pracovať, keď málo, tak je tuhé, potom je chlebík ako kameň. Preto sú recepty, postupy a tie najlepšie overené dlhou rodinnou tradíciou, alebo skúsenosťami alebo jednoducho trhom, že viete, že tamtá pekáreň nepodvádza, tamtá áno.

Súdruhovia v tradíciu a rodinný prístup neveria, majú svoje zelené stoly a výsledky sú vždy suboptimálne.

Súdruhovia nemali radi nikdy pekárov a vôbec nejak tak trh a súkromný sektor…

Tí, dnešní v Bruseli to zas vôbec nevedia s mliekom. Sú ako ten legendárny Viktor Černomyrdin: “tak sme sa snažili, tak sme to mysleli dobre a dopadlo ako vždy ”

Idem ja pozrieť, či už vykysol….

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies