KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Taliansko bude mať napokon Conteho vládu Ligy a hnutia 5 hviezd (M5S)
Talianske  strany Liga a Hnutie piatich hviezd (M5S) vytvoria napokon vládnu  koalíciu. Od predchádzajúceho pokusu upustili po tom, čo prezident Sergio Mattarello na ministerstvo financií v nedeľu neschválil euroskeptika Paola Savona. Toho v  navrhovanom kabinete nahradil takmer neznámy profesor ekonómie Giovanni Tria. Ako premiéra protiimigračná Liga a protestné M5S znovu navrhujú Giuseppa Conteho. Informoval o tom portál Politico.

Conte, ktorý zostavoval prvú verziu kabinetu Ligy a M5S, sa po neúspechu funkcie vzdal a prezident vymenoval ekonóma Carla Cottarelliho, aby zostavil úradnícku vládu. Ukázalo sa ale, že by nemala šancu na získanie dôvery parlamentu, a Cottarelli navyše počas vyjednávania zistil, že by predsa len mohla vzniknúť vláda politická. Po dohode s prezidentom ustúpil do pozadia. Včera po zverejnení výsledku rokovaní populistických strán vrátil prezidentovi poverenie k formovaniu kabinetu.

Prezident Mattarello prijal  Conteho včera po 21:00  a poveril ho znovu zostavením vlády.

Šéfovi M5S Luigimu di Maio zrejme vo vláde pripadne ministerstvo práce a sociálneho zabezpečenia kvôli projektu základného nepodmienečného príjmu. Predseda Ligy Matteo Salvini zrejme zasadne na vnútre. Liga, do koaličnej zmluvy presadila deportácie migrantov bez dokladov, ktorých v Taliansku žije okolo pol milióna.

Po zverejnení koaličného programu Ligy a M5S vyvolal silné znepokojenie európskych partnerov a inštitúcií najmä zamýšľaný odklon od úsporných opatrení Európskej únie.

V tomto týždni už existovali signály napätia medzi Rímom a Bruselom. Bol nemecký európsky komisár Günther Oettinger, ktorý navrhol, aby “finančné trhy naučili Talianov, aby nehlasovali za populistov”Neskôr sa ospravedlňoval za svoje pripomienky, keď ho okrem iných pokarhal šéf Komisie Jean-Claude Juncker, píše Politico.

Na druhej strane nový minister financií Tria v nedávno publikovaných názoroch  odsúdil prebytok Nemecka ako indikátor zlyhania eura. Nie je však považovaný za podporovateľa vystúpenia Talianska z eura. 

Vo štvrtok sa už nezdržal v poznámkach ku Taliansku aj šéf komisie Juncker. Nevinné a pravdivé vyhlásenie, že Taliani sa v prvom rade musia postarať o chudobné regióny Talianska. To znamená viac práce; menej korupcie; a hlavne dôveryhodnosť, “, ktoré uviedol Juncker. Strhlo vlnu kritiky. Pritom je to práve Taliansko, ktoré je víťazom pripravovaného rozpočtu EÚ na roky 2022-27, ktorý zverejnený tento týždeň.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies