Talianske strany Liga a Hnutie piatich hviezd (M5S) vytvoria napokon vládnu koalíciu. Od predchádzajúceho pokusu upustili po tom, čo prezident Sergio Mattarello na ministerstvo financií v nedeľu neschválil euroskeptika Paola Savona. Toho v navrhovanom kabinete nahradil takmer neznámy profesor ekonómie Giovanni Tria. Ako premiéra protiimigračná Liga a protestné M5S znovu navrhujú Giuseppa Conteho. Informoval o tom portál Politico.
Conte, ktorý zostavoval prvú verziu kabinetu Ligy a M5S, sa po neúspechu funkcie vzdal a prezident vymenoval ekonóma Carla Cottarelliho, aby zostavil úradnícku vládu. Ukázalo sa ale, že by nemala šancu na získanie dôvery parlamentu, a Cottarelli navyše počas vyjednávania zistil, že by predsa len mohla vzniknúť vláda politická. Po dohode s prezidentom ustúpil do pozadia. Včera po zverejnení výsledku rokovaní populistických strán vrátil prezidentovi poverenie k formovaniu kabinetu.
Prezident Mattarello prijal Conteho včera po 21:00 a poveril ho znovu zostavením vlády.
Šéfovi M5S Luigimu di Maio zrejme vo vláde pripadne ministerstvo práce a sociálneho zabezpečenia kvôli projektu základného nepodmienečného príjmu. Predseda Ligy Matteo Salvini zrejme zasadne na vnútre. Liga, do koaličnej zmluvy presadila deportácie migrantov bez dokladov, ktorých v Taliansku žije okolo pol milióna.
Po zverejnení koaličného programu Ligy a M5S vyvolal silné znepokojenie európskych partnerov a inštitúcií najmä zamýšľaný odklon od úsporných opatrení Európskej únie.
V tomto týždni už existovali signály napätia medzi Rímom a Bruselom. Bol nemecký európsky komisár Günther Oettinger, ktorý navrhol, aby “finančné trhy naučili Talianov, aby nehlasovali za populistov”. Neskôr sa ospravedlňoval za svoje pripomienky, keď ho okrem iných pokarhal šéf Komisie Jean-Claude Juncker, píše Politico.
Na druhej strane nový minister financií Tria v nedávno publikovaných názoroch odsúdil prebytok Nemecka ako indikátor zlyhania eura. Nie je však považovaný za podporovateľa vystúpenia Talianska z eura.
Vo štvrtok sa už nezdržal v poznámkach ku Taliansku aj šéf komisie Juncker. Nevinné a pravdivé vyhlásenie, že “Taliani sa v prvom rade musia postarať o chudobné regióny Talianska. To znamená viac práce; menej korupcie; a hlavne dôveryhodnosť, “, ktoré uviedol Juncker. Strhlo vlnu kritiky. Pritom je to práve Taliansko, ktoré je víťazom pripravovaného rozpočtu EÚ na roky 2022-27, ktorý zverejnený tento týždeň.