Komentár Petra KRÁLIKA: Zápas o Detské mestečko v Trenčíne a trestné oznámenia za ohováranie
Deti sú budúcnosť národa. Nieje to fráza, je to realita. Preto je až neuveriteľné, že Detské mestečko v Trenčíne – Zlatovciach je ohrozené zánikom.”, píše docentka Dobromila Iva Vaňková na úvod výnimočnej publikácie “Návrat pedagogiky do detských domovov.

Zápas o zachovanie Detského mestečka ide v niekoľkých líniách. Prvá je zápas o zachovanie samotného areálu. Táto línia vyvrcholila prehlásením architektúry Detského mestečka národnou kultúrnou pamiatkou. Druhá línia je spor o charakter výchovy v detskom mestečku. Je to spor o návrat unikátneho rodinného modelu starostlivosti a výchovy do detských domovov – modelu, ktorým kedysi Československo bolo svetovým unikátom. Treťou líniou zápasu o Detské mestečko je spor kompetenčný. Teda spor s ministerstvom sociálnych vecí a rodiny o návrat pedagogiky do detských domovov a ich presun spať pod ministerstvo školstva.

Ústrednou postavou týchto zápasov je jeden človek. Nadšenec, odchovanec Detského mestečka a dnes predseda občianskeho združenia Naša rodina Mgr. Branislav Ladický. Práve ten sa dočkal odmeny za svoj úspech pri vyhlásení Detského mestečka národnou kultúrnou pamiatkou, v podobe trestného stíhania za ohováranie z februára 2018.

Už pri písaní knihy “Rodinné príbehy bez rodín”, ktorá vyšla Braňovi Ladickému v roku 2013 pri príležitosti 40 rokov vzniku Detského mestečka, mal Braňo problémy. Kniha, ktorá propagovala úspešné príbehy odchovancov unikátneho modelu rodinnej výchovy v detskom domove totiž prišla v čase, keď vrcholil tlak na úplne zrušenie Detského mestečka, teda tlak “podnikavcov” získať lukratívne pozemky na ktorých Detské mestečko leží.

V roku 2014 PhDr Vladimír Vachalík Csc. bývalý riaditeľ Detského mestečka  v Trenčíne odštartoval boj za návrat rodinnej výchovy do tohoto prostredia. Tá totiž bola zrušená Ivetou Radičovou v roku 2o05 a rodiny, ktoré desaťročia vychovávali deti rozpustené. Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rodiny SR. PhDr. Vachalíkovi odpísalo v roku 2014, že Vaše návrhy uvedené v liste sú ojedinelé a model Detského domova Trenčín – Zlatovce zo 60 – tych rokov minulého storočia v súčasnosti už vôbec nezodpovedá celosvetovým trendom v oblasti inštitucionálnej výchovy”.

V marci 2015 sa PhDr. Vachalík obrátil na Janu Dubovcovú vtedajšiu Verejnú ochrankyňu práv SR, tá jeho sťažnosť z roku 2014 už predtým odložila. PhDR. Vachalík opäť bojoval za návrat rodín do Detského mestečka a opäť márne.

Medzitým sa stupňoval tlak na úplné zrušenie Detského mestečka v Trenčíne kvôli lukratívnym pozemkom na ktorých sa nachádza.

V roku 2016 Mgr. Branislav Ladický napísal vtedajšiemu predsedovi vlády Róbertovi Ficovi otvorený list. Braňo Ladický prevzal štafetu po PhDr. Vachalíkovi a rovnako začal bojovať za návrat unikátneho modelu rodinnej výchovy do Detského mestečka.

Až v odpovedi Ústredia  práce, sociálnych vecí a rodiny sa dočkal prvý krát od štátnej inštitúcie priznania, že štát uprednostňuje tzv. koncepciu D1, v ktorej model rodinnej výchovy v Detských domovoch nemá miesto.

Braňo Ladický sa však nevzdával a celý rok 2016 a 2017 je poznamenaný jeho dlhotrvajúcim zápasom so štátnymi inštitúciami. Dokladá to jeho bohatá korenšpondencia, v ktorej figurujú mená ako Róbert Fico, Béla Bugár, či Ján Richter.

V roku 2017 sa podarili partii okolo Braňa Ladického dve veci, ktoré sú svojim spôsobom výnimočné. Tou prvou bolo vyhlásenie zóny Detského mestečka Trenčín za národnú kultúrnu pamiatku 8.11. 2017 za silnej podpory Spolku slovenských architektov. Druhým unikátnym počinom bolo zorganizovanie Konferencie návrat pedagogiky do detských domovov, ktorá sa konala na počesť duchovných rodičov Detského mestečka PhDr. Vaňkovej – aktívnej účastníčky protinacistického a protikomunistického odboja a katolíckeho disidenta PhDr. Sojku. Z konferencie vznikla aj monografia pod vedením Antonína Kozoňa.Konferencia sa konala 15.12. 2017.

Zdalo sa že občianske združenie Naša Rodina je na víťaznej trajektórii a svitá nádej, že v modely detských domovov sa niečo zmení. Bolo to však len ticho pred búrkou. Prišiel február 2018 a Braňo Ladický sa dočkal výsluchu a trestného oznámenia za poškodzovanie cudzích práv, teda ohováranie.

V júli 2018 priniesol portál Glob v článku Detské mestečko a drogy spoveď Milana Kolára. Ten v publikovanom rozhovore priznal, že po roku 2005, kedy bola rodinná výchova manželských dvojíc v Detsktom Mestečku v Trenčíne zrušená, sa jeho študijné výsledky v škole zhoršili a na nový systém (ne) výchovy si nezvykol. Priznal, že podaktoré chovankyne otehotneli a odrodili priamo v tomto spomínanom detskom domove. Podľa vtedajších tvrdení Kolára niektoré deti  nedokončili vzdelanie a stali sa obeťami drôg. Dokonca povedal aj to, že pani riaditeľkin syn tam nosil priamo do zariadenia drogy pre deti.

Po publikovaní rozhovoru opäť prišlo paradoxne trestné oznámenie pre Braňa Ladického zo združenia Naša rodina a predvolanie na policajný výsluch za ohováranie v auguste 2018.

Príbeh Detského mestečka a dvoch trestných oznámení tak ukazuje, že dehumanizovaný systém detských domov nestrpí na Slovensku kritiku a vynášať o ňom pravdu na verejnosť je najlepší spôsob ako si privodiť problémy s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Zápas občianskeho združenie Naša rodina o návrat rodinnej pedagogiky do detských domovov na Slovensku napriek tomu stále trvá.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies