KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Zostavovanie talianskej vlády je príbehom kedy nerozhodujú voľby, ale to komu dlhujete
Francúzske banky majú zďaleka najviac úverov v Taliansku. Preto nie je divu, že prezident Macron tlačí EÚ vo veci poistenia vkladov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron tlačí na vyššiu rýchlosť, pokiaľ ide o dokončenie európskej bankovej únie. Spoločná záruka vkladov, s ktorou by nemecké banky zodpovedali za vklady sporiteľov v Taliansku, by sa mali podla neho zaviesť čo najskôr, píše ekonomický komentátor Markus Frühauf na Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Francúzske banky majú najviac úverov v Taliansku

Pohľad na čísla ukazuje riziká zahraničných bánk v Taliansku, aj zároveň vysvetľuje prečo francúzsky prezident má záujem, aby summit EU v júni prijal rozhodnutie o spoločnej ochrany vkladov. Francúzske banky majú zďaleka najviac úverov v Taliansku.

Podľa údajov banky Bank of International Settlements (BIS), banky centrálnych bánk, pohľadávky na konci roku 2017 predstavovali 311 miliárd dolárov, z čoho 63 miliárd dlžila talianska vláda. 

Väčšinu rizík znáša banka Nazionale del Lavoro, talianska dcérska spoločnosť BNP Paribas. Vo svojej výročnej správe za rok 2017 francúzska banka kvantifikovala riziko Talianska vo výške 154,3 mld. eur, z čoho približne 17 mld. EUR bolo poskytnuté verejnému sektoru.

Nemecké banky sú tretím najväčším veriteľom talianskeho štátu

Podľa údajov BIS sú nemecké banky tretím najväčším veriteľom talianskeho štátu  s 38,9 miliardami dolárov. Na druhom mieste sú španielske inštitúcie s 45 miliárd dolárov. Commerzbank, ktorej cena akcií bola v dôsledku neistej politickej situácie v Taliansku pod tlakom, mala na konci marca vo svojich knihách talianske štátne dlhopisy vo výške 9,4 miliárd eur.

DZ Bank, ústredná inštitúcia Volksbanken a Raiffeisenbanken, dosiahla ku koncu minulého roka sumu 6,05 mld. eur. Deutsche Bank vykazuje pohľadávky voči talianskej vláde vo výške 2,9 mld.eur ku koncu marca. Najväčšia banka v Nemecku má aj pobočku v Taliansku a má celkový objem úverov vo výške takmer 35 miliárd eur.

Pohľadávky voči bankám predstavujú 3,1 miliardy eur, spoločnosti 11,9 miliardy eur a domácnostiam 16,5 miliardy eur. Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) poskytla úvery vo výške 1,7 miliardy eur v Taliansku a Bayern LB viac ako 1,9 miliardy eur.

Neistota ktorú vyjadrovali politici nad osudom vlády hnutia 5 hviezd a Salviniho Legy, tak odzrkadlovala strach z osudu poskytnutých úverov Taliansku. Politickým marketingom o populizme strán, ktoré pripravovali vládu sa mal zakryť len panický strach o osud vlastných bánk Nemecka a Francúzska. Práve tento strach totiž pripomína nočnú moru z Grécka. 

Návrh bankovej únie je tak návrhom dokončenia bankového socializmu v európskej únii

Návrh bankovej únie je tak návrhom dokončenia bankového socializmu v európskej únii, kedy dlhy môžu vytvárať niektorí, ale riziko budú znášať všetci. Dá sa to povedať aj inak majitelia vkladov v Európe zaplatia zlé rozhodnutia nemeckých a francúzskych bánk. 

Nevymenovanie vlády, ktorú pripravovali hnutie 5Hviezd a Lega je zároveň odkazom, že keď je vaša krajina zadlžená po uši, nerozhodujú voľby, ale majitelia vášho dlhu. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies