KOMENTÁR Petra ROBEJŠKA: Nebezpečný rozpočet EÚ
Európska Únia o sebe rada vytvára dojem fungujúceho súštátia, ak nie dokonca vznikajúcich Spojených štátov európskych. A pritom nie je schopná plniť ani tie najzákladnejšie funkcie štátu. Na prvom mieste je to zaistenie bezpečnosti obyvateľov.

Zostať alebo emigrovať?


Obyčajný Európan sa znepokojí, keď sa dozvie, že Európska komisia chce zvýšiť počet členov európskej pohraničnej agentúry Frontex zo súčasných 1200 na 10 000. To totiž znamená, že tri roky po začiatku invázie migrantov do Európy má jej pohraničnej stráž stále ešte len 1200 úradníkov. A keď sa človek dozvie, že EÚ bude potrebovať desať rokov na to, aby ich počet zvýšila na (nedostatočných) desaťtisíc, tak začne vážne premýšľať o tom, či emigruje do Austrálie alebo radšej do Južnej Ameriky.

Komisár pre rozpočet a ľudské zdroje Oettinger mu navyše vysvetlí, že tých desať tisíc úradníkov vôbec nemá migračnej vlne zabrániť, ale len pečiatkovať (často) sfalšované dokumenty. Oettinger povedal: “Musíme vedieť, kto k nám prichádza.” Tento pohodový postoj tých, ktorí o osude Európy rozhodujú, sa odráža aj v názve zodpovedajúcej položky rozpočtu EÚ, “hraničný management”. To znie skoro ako pojem z turistickej brandže. A o istú formu turizmu sa tiež jedná.

Návrh rozpočtu Únie na roky 2021-2027 obsahuje pasáže, ktoré prípadne ešte váhajúceho Európana definitívne presvedčia o tom, že by mal zdvihnúť kotvy. Tento rozpočet nie je totiž protiimigračný, ako by si iste priala väčšina obyvateľov, ale jasne proimigračný.

Nechcete moslimov, tak plaťte

Už teraz sa v Bruseli vyhrážajú tým, že sa vlády, ktoré chcú chrániť svojich vlastných občanov a preto odmietajú imigrantmov, sa budú musieť draho vykúpiť. A pripravovaný rozpočet EÚ sa k prívalu neprispôsobivých a prevažne trvalo na podpore žijúcich cudzincov nestavia ako k úlohe pre bezpečnostné zložky, ale ako ku zadaniu pre účtovníka. Spočítaj, koľko bude invázia ľudí ohrozujúcich európsku civilizáciu stáť a z akých zdrojov sa bude platiť.

Európska komisia uvažuje asi takto: Po vystúpení Veľkej Británie z EÚ ubudne finančných prostriedkov a niekde sa musí ušetriť. Kde inde ako u spurných Stredoeurópanov. Znepokojený občan zistí pri čítaní návrhu rozpočtu EÚ, že Európska komisia sa rozhodla trestať práve krajiny, ktorých vlády odmietajú nečinne prizerať, ako kontinent stráca nielen svoju civilizačné identitu a zároveň aj svoju ekonomickú výkonnosť.


Peniaze len pre poslušných

Doteraz bolo poskytovanie podporných prostriedkov z rozpočtu EÚ podmienené iba tým, že podporované krajiny spĺňali určité ekonomické parametre. Teraz chce Európska komisia o prideľovaní finančných prostriedkov rozhodovať aj podľa toho, či ich “príjemcovia budú dodržiavať základné hodnoty, najmä právneho štátu”. Ale zatiaľ čo sa ekonomická mierky pomerne ľahko vypočítajú, tak u rešpektovanie hodnôt je objektivita len ťažko dosiahnuteľná.

Ale Brusel si poradí. Hádajte, ako sa určuje, kto porušuje základné hodnoty právneho štátu? Áno, neomylný kompas, ktorý určí, čo je demokratické, sa nachádza v hlavách 28 členov Európskej komisie. A tá práve navrhla, aby sa finančná podpora s budúceho rozpočtu EÚ vyplácala podľa toho, či ona sama uzná demokratickosť krajiny, ktorá má peniaze dostať.


Aby ste tomu správne rozumeli. To, čo je demokratické, vie 28 nevolených, ale iba menovaných úradníkov. Európskej komisii teda vôbec nevadí, že si prisvojuje právo posudzovať demokratickosť členských krajín a sama má len veľmi približnú demokratickú legitimizáciu.


Takže si to zhrňme. Občania Poľska zvolia jasnou väčšinou, v Maďarsku dokonca dvojtretinovou väčšinou, svoju vládu. Ale nevolený vrcholový orgán EÚ nesúhlasí a požaduje od oboch vlád, aby robili inú politiku než tú, s ktorou vyhrali voľby. A keď nie, tak im zastaví finančnú podporu.

Maďarskí a poľskí voliči sa potom môžu oprávnene pýtať, na čo vlastne išli k voľbám a či má cenu ísť zase niekedy voliť. A ako sa zdá, tak vládcom Európy práve o to ide. Nepremýšľajte o tom, akú politiku by ste si priali. My rozmýšľame za vás a vieme lepšie, čo potrebujete. Staršia generácia tento postoj dobre pozná.

(Petr Robejšek publikoval svoj komentár pôvodne na portáli Realistů)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies