KOMENTÁR Romana SUCHÉHO: Ako sa dohodli ruský Gazprom a britská Global Trust Limited na obchádzaní sankcií voči Rusku pri Nord Stream 2
PODPORIŤ

Gazprom urobil prvý krok smerom k organizovaniu projektového financovania plynovodu Nord Stream-2 a prilákal ekvivalent 90 miliárd rubľov u britského dlhového agenta Glas Trust na zabezpečenie akcií spoločnosti Nord Stream 2 AG. Informujú ruské Kommersanty.

Schéma s britským agentom by mala znížiť riziko pre veriteľov v prípade uloženia sankcií voči Rusku, tvrdia zdroje ruského denníka. Odborníci však poznamenávajú, že zatiaľ čo podmienky dohody s Glas Trust nie sú jasné, banky budú stále považovať pôžičku za priamy dlh spoločnosti Gazprom.

Z vyhlásení zverejnených dňa 2. apríla, je zrejmé, že Gazprom v auguste 2017 odovzdal časť svojho podielu  britskému Global Loan Agency Services Limited (GLAS TRUST)  ako vklad do roku 2038 v projektovej spoločnosti plynovodu “Nord Stream-2” – Nord Stream 2 AG.

Táto prevodová schéma sa vykonáva “na zabezpečenie záväzkov spoločnosti Nord Stream 2 AG podľa dohody o financovaní projektu”. Zaistená rezerva pre Britov predstavovala 89,7 miliárd rubľov, čo zodpovedá finančným prostriedkom, ktoré Gazprom prispel do spoločnosti Nord Stream 2 AG od založenia spoločnosti v roku 2015. Podľa  Kommersantov suma neznámych veriteľov poskytnutých britskou spoločnosťou Glas spoločnosti Nord Stream 2 AG tiež zodpovedá výške záruky. Gazprom neposkytol žiadne ďalšie informácie a spoločnosť Glas neodpovedala na žiadosti Kommersantov.

Global Loan Agency Services Limited bola založená v roku 2011, ponúka služby pre organizáciu a správu úverov, reštrukturalizáciu dlhu a tak ďalej. Známa sa stala službami pre slovinský Mercator vo výške 750 miliónov eur.

Celé financovanie cez Global Loan Agency Services Limited   je určené predovšetkým na zabezpečenie anonymity veriteľov a  snahy znížiť ich riziká v prípade rozhodnutia amerických orgánov  o uplatnení sankcií voči Nord Stream 2 podľa CAATCA zákona, ktorý nadobudol účinnosť v auguste 2017.

Nie je zatiaľ  jasné, či dohoda medzi Gazpromom, Nord Stream 2 AG a britskou Glas bola podpísaná pred 2. augustom, ak nie, potom existujú riziká sankcií pre veriteľov.

V septembri 2017 Dr. Rainer Seele, vedúci rakúskej OMV, ktorý sa podieľa na Nord Stream 2 ako finančný partner, pripustil, že prilákať financovanie projektu zo západných bánk podliehajúcich možných amerických sankcií bude ťažké (viď. “Kommersant” zo 14. septembra 2017).

Spočiatku sa predpokladalo, že projektové financovanie bude pokrývať 70% hodnoty projektu vo výške 9,5 miliardy eur a príspevok akcionárov by bol 30%. V apríli roku 2017 Gazprom a jeho európski partneri (Shell, engi, Uniper, Wintershall a OMV) sa dohodli, že ak nemôžu prilákať úvery, projekt budú financovať samostatne.

Päť západných spoločností poskytne 950 miliónov EUR ako nosný úver vo výške 6% ročne (polovicu nákladov na plynovod), zvyšok zaplatí spoločnosť Gazprom. Na konci roka bolo pridelených 3 miliardy eur. Finančný riaditeľ spoločnosti Nord Stream 2 AG Paul Corcoran povedal začiatkom roka 2018, že prijatie bankového financovania by mohlo začať koncom roka.

“Stále však zostávajú nejasné parametre dohody s britskou Glas, analytici pravdepodobne budú aj naďalej považovať tieto povinnosti Gazpromu za  priamy dlh spoločnosti a nie ako financovanie projektu Nord Stream 2”, povedal Dmitrij Marinchenko z agentúry Fitch.

Gazprom v tomto roku bude mať rekordný investičný program na 1,2 bilióna rubľov  a zároveň povinnosti splatenia dlhu vo výške 13,4 mld dolárov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies