KOMENTÁR Romana SUCHÉHO: Poľsko pošle EÚ a dnešné bruselské neformálne stretnutie lídrov do krízy. Ak budú kvóty na stole
Poľsko odoláva požiadavkám spojiť rozdelenie finančných prostriedkov EÚ s novými podmienkami, ako je prijímanie utečencov. Minister európskych záležitostí Konrad Szymanski pred summitom EÚ v piatok povedal novinárom z Die Welt: “Pre toho kto plánuje takýto politický manéver, môžem len povedať: To by bola chyba.”

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok navrhla zohľadniť účasť na prijímaní utečencov pri rozdeľovaní finančných prostriedkov EÚ , ako aj dodržiavanie európskych hodnôt. Na svojom stretnutí v Bruseli chcú vedúci predstavitelia EÚ po prvýkrát rokovať o rozpočtovom rámci na obdobie od roku 2020.

Szymanski povedal novinám, že Varšava urobí všetko pre to, aby zabránila politickému konfliktu nad viacročným finančným plánom. “Očakávame však, že naši partneri budú reagovať na naše myšlienky,” povedal Szymanski.

Zopakoval, že jeho krajina nebude akceptovať prerozdelenie utečencov na báze kvót za žiadnych okolností.

Ak utečenecké kvóty budú vynútené väčšinou hlasov proti vôli niektorých členských štátov, “to povedie ku skutočnej politickej kríze s ďalekosiahlymi dôsledkami pre jednotu Únie” povedal poľský minister európskych záležitostí.

Komisár pre rozpočet Günther Oettinger na oplátku varoval Poľsko a Maďarsko pred finančnými stratami v “dôsledku ústavných nedostatkov”. V súvislosti s nezávislosťou súdnictva v Poľsku Európska komisia po prvýkrát začala konanie v decembri za porušenie základných hodnôt v členskom štáte.

Oettinger povedal, pre “Sueddeutsche Zeitung”, že je možné, že 27 členských štátov by sa v diskusnom procese pre nasledujúci rozpočtový rámec dopracovalo k  záveru: “Ak máte pokračovať v tomto kurze, budeme sa zaoberať škrmi v investíciách” Posolstvo by mohlo byť: “Ak sa zmeníte a preukázateľne zameriate na európsky  hodnotový systém a právny štát, potom sme pripravení na solidaritu.”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies