KOMENTÁR Štefana VRÁTNEHO: Ústavné zastropovanie dôchodkového veku. Čelíme úžere povýšenej na ústavný zákon
Ústavné zastropovanie dôchodkového veku bola jedna z tém rozhlasových sobotňajších dialógov s predsedom vlády. Samozrejme nie jeho cynizmus. Ale ako keby vláda ustupovala, uvedomujúc si neudržateľnosť takéhoto ústavného zákona.  

„Môžeme ho po desiatich rokoch prehodnotiť podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia,“ v tom zmysle sa vyjadril predseda vlády.

Ešte ani nepresadil ústavný zákon a už pochybuje o jeho dlhodobej udržateľnosti. Načo ho potom.

Je to cynický zákon a na jeho uvedenie do života sa niet čo tešiť. Novodôchodcovia budú mať poväčšine také mizerné dôchodky, že i tak budú musieť pracovať. Alebo si nájdu prácu, ktorá im bude vyhovovať ako náplň do života aj v seniorskom veku. Už neplatí, že si v pote tváre musíme dorábať na každodenný chlieb, ako to tvrdili autori Starého Zákona. Dá sa pracovať do neskorého veku a mať z práce radosť.

Cynizmus navrhovaného ústavného zákona vyplýva práve z toho, že aj po dovŕšení zastropovaného veku na dôchodok zostanú mnohí dôchodcovia pracovať a len platiť do systému dane i odvody a nedostávať z neho nič, alebo len veľmi málo. Sám už pracujem ako živnostník desiaty rok na dôchodku a za odvody sa mi k dnešnému dňu Sociálna poisťovňa „odmenila“ dvadsiatimi piatimi eurami a sedemdesiatimi centami (25,70 EUR) príplatku k základnému dôchodku vymeranému pred takmer desiatimi rokmi. Pritom si túto sumu mojimi odvodmi za to isté obdobie už stihla zálohovať na šesťdesiat (60) rokov dopredu.

Čelíme úžere povýšenej na ústavný zákon. Pripomínam, že podrobnejšie sa pojmom úžera zaoberá Trestný zákonník (č. 300/2005, § 235).

Sociálna poisťovňa dostáva do tiesne pracujúcich dôchodcov využívajúc mocenské zložky štátneho aparátu, aby si vynútila platby odvodov do sociálneho poistenia neúmerne prevyšujúce sumy, ktoré im potom vypláca vo forme dôchodku, čím v plnom rozsahu napĺňa skutkovú podstatu uvedených ustanovení Trestného zákonníka.

Pevne verím, že miesto cynického ústavného zákona o zastropovaní dôchodkového veku si zákonodarcovia lepšie naštudujú protizákonnosť už dnešnej dôchodkovej situácie a budú ju riešiť, miesto toho, aby sa ju snažili ešte prehĺbiť a zabetónovať ústavným opatrením.

(Štefan Vrátny je živnostník a dôchodca. Komentár pôvodne vyšiel na portáli SME.SK ako blog s názvom “Ústavné zastropovanie dôchodkového veku”)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies