Komu najviac poslúži pandémia a nafúknutá kríza?

Počúvajte čo nám odkazuje predseda WHO, Etiópčan Ghebreyesus.

Aby ste si urobili o ňom krátky obraz, pripomeniem, že pred týmto etiópčanom Ghebreyesusom, svetová zdravotná organizácia WHO viedla desať rokov čínska Margaret Chan.

Čína je jednou z krajín, ktorá je hlavným prispievateľov WHO. Čína prisľúbila hneď po nominácii v roku 2017 dnešnému predsedovi Ghebreyesusovi, že svoje financovanie WHO sa rozhodla zdvojnásobiť. Tak aj urobila.
Netreba zabudnúť aj na to, že vzťahy, ktoré spájajú Čínu s Etiópiou, v ktorom sídli sídlo Africkej únie je krajinou, v ktorej predseda WHO Ghebreyesus dlhé roky zastáva a zastával vedúce politické úlohy.

Približne polovica etiópskeho zahraničného dlhu je voči Číne, ktorá sa pred rokom dohodla na opätovnom prerokovaní svojich podmienok s novým premiérom Abiy Ahmedom. Medzi obrovské čínske investície v Etiópií (4miliardy dolárov) patrí aj výstavba železnice Addis-Džibutsko, v ktorom si Čína postavila vlastnú vojensko námornú základňu v Afrike. Nielen to.
Čína je aj hlavným partnerom vo výstavbe priehrady na Níle.

Podľa agentúry Xinhua, v Etiópií sa dnes pracuje na 400 čínskych projektoch v hodnote viac ako 4 miliardy dolárov.
Investigatívni novinári obvinili Čínu aj k zavedeniu počítačového systému v budove Africkej únie, ktoré im dala Čína ako darček, ktoré boli nakonfigurované v prenose dát a informácií na čínske servery.

Etiópska spoločnosť Ethiopian Airlines, ktorá napriek pandémii udržiavala lety s Čínou, ohlásila v januári výstavbu nového letiska s kapacitou 100 miliónov cestujúcich. Projekt bude stáť približne 5 miliárd dolarov. Nie je známe odkiaľ budú peniaze pochádzať, ale predstavivosť máme každý.

Medzičasom jeden z čínskych investorov online obchodu Alibaba Group, Jack Ma Yun prisľúbil premiérovi Etiopie Abiy Ahmed Ali, že daruje zdravotný materiál pre celý africký kontinent a prostredníctvom Ethiopian Airlines ich distribuuje do ďalších krajín. Čiže dalo by sa povedať, že si ho kúpil, aby pred ďalšími africkými krajinami premiér Etiópie vyzeral ako spasiteľ Afriky. Koncom marca prišla prvá zásielka 108 ton masiek a ochranných odevov.

Samozrejme že týmto nechcem povedať, že tieto a iné ďalšie fakty nepreukazujú možný vplyv Číny na podobné rozhodnutia ako počujete vo videu etiópskeho predsedu WHO Ghebreyesusu, ale určite by bolo dobré položiť si aspoň dve otázky….

1️⃣Chce Čína pomocou pandémie oslabiť Spojené štáty Americké a Európsku Úniu, aby si vytvorila pomocou Africkej Únie vlastnú kolóniu?

2️⃣Európska únia pod zámienkou, že európsky kontinent starne potrebuje dovážať lacnú pracovnú silu z afrického kontinentu, aby mohla konkurovať s cenami Čínskych výrobkov a zaviedla podobnú diktatúru ako v Číne?

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies