Kongres USA odmieta sprísniť zbraňové zákony, vraj sa majú kontrolovať idioti
Prvá schôdza Kongresu USA po masakre vo floridskej škole, kde 19-ročný strelec Nikolas Cruz zabil 17 ľudí, sa napriek očakávaniam nezaoberala konkrétnymi návrhmi na obmedzenie predaja zbraní.

Do streľby v Parklande neboli republikáni ochotní debatu o kontrole zbraní otvoriť. Tlak študentov a návrhy republikánskeho prezidenta na zvýšenie vekovej hranice pri nákupe zbraní a na vyzbrojenie učiteľov ale zmenili situáciu a zvýšili očakávania, že zákonodarcovia začnú konať.

Prvá schôdza Kongresu od floridského masakru však zástancom obmedzenia predaja zbraní príliš dôvodov na optimizmus nepriniesla. “Nemyslím, že by sme potrebovali lepšiu kontrolu zbraní. Myslím, že potrebujeme lepšiu kontrolu idiotov,” povedal podľa televízie CNN republikánsky senátor John Kennedy na otázku, či podľa neho môže nejaký s verejnosťou diskutovaných návrhov prejsť.

Republikáni opatrne dávali najavo ochotu pristúpiť na rozšírenie povinností štátnych a federálnych úradov, ktoré by mali vkladať viac informácií do databázy slúžiacej na kontrolu záujemcov o kúpu zbrane. Aj tento návrh, ktorý demokrati považujú za úplne zanedbateľný posun vpred, však jeden z republikánskych senátorov pripravil o možnosť prejsť v zrýchlenom konaní a čaká ho podrobná debata.

Vodca opozičných demokratov v Senáte Chuck Schumer dal najavo sklamanie z postupu konkurenčné strany. “Demokrati sa domnievajú, že reakcia Kongresu na parklandsku streľbu by mala zahŕňať prinajmenšom zákon o univerzálnych kontrolách (záujemcov o kúpu), ktorý by vyriešil medzery týkajúce sa predajných predvádzacích akcií a internetového predaja, ktoré umožňujú, aby zbrane končili v nesprávnych rukách,” uviedol Schumer.

Niekoľko republikánov síce pred schôdzou opatrne podporilo návrh zvýšenie federálneho vekového limitu na nákup pušky zo súčasných 18 na 21 rokov, priamo v Kongrese sa však tejto téme republikánski politici vyhýbali.

Mnohí z nich pritom čelí verejnému tlaku kvôli svojmu napojeniu na Národnú asociáciu držiteľov zbraní (NRA), ktorá niektorým z nich sponzoruje kampaň.

Hovorca NRA Dana Loeschová vyhlásila, že masakry na školách vrátane toho floridského sú dôsledkom politickej nerozhodnosti a chýb polície a úradov. Odkázala tak na fakt, že policajt pridelený k floridskej škole bol počas streľby mimo budovu a nijako nezareagoval. Jeho právny zástupca v pondelok vysvetľoval, že sa domnieval, že sa strieľa vonku a chránil preto vstup do budovy.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies