Kongres začal so schvaľovaním ponuky na nákup stíhačiek pre Slovensko
Kongres Spojených štátov amerických začal v stredu na základe požiadavky Ministerstva obrany SR s procesom schvaľovania ponuky na nákup stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko v rámcovej sume 2,91 miliardy dolárov. Informuje SME.sk.

TASR o tom informovala hovorkyňa slovenského rezortu obrany Danka Capáková s tým, že táto finančná čiastka je navýšená o približne miliardu eur z dôvodu, aby sa v prípade ďalších potrieb objednávateľa nemusel opätovne realizovať proces schvaľovania.

Ide podľa nej o bežný postup, ktorý je v zmysle využitia možností programu predaja vojenskej techniky zahraničným armádam nevyhnutný a bol využitý aj v prípade nákupu vrtuľníkov UH-60M Black Hawk, kde bola rámcová suma navýšená o takmer 130 miliónov amerických dolárov.

Vláda však ešte nerozhodla, či americké lietadlá kúpi. V hre sú aj švédske stíhačky JAS 39 Gripen.

„Po zvážení ponuky, tak z americkej ako aj švédskej strany, predloží minister obrany Peter Gajdoš najefektívnejšie riešenie vláde, a to najneskôr do 29. júna 2018,“ napísala v stanovisku hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

“Terajšie slovenské stíhacie lietadlá nie sú schopné súčinnosti s americkými silami ani s regionálnymi spojencami,” uviedlo ministerstvo obrany USA v dôvodovej správe.

Súčasťou ponuky pre Slovensko bude aj splátkový kalendár za samotné lietadlá a výzbroj, výcvik a logistickú podporu. Ako celok ju rezort obrany porovná s návrhom švédskej vlády na nákup lietadiel JAS – 39 Gripen.

Celkovo má Slovensko záujem o kúpu 14 stíhacích lietadiel.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies