Koniec výnimky. Americká clá na oceľ a hliník začnú platiť aj pre EÚ. V hre sú clá aj na autá
Spojené štáty začnú od piatku uplatňovať cla vo výške 25 percent na oceľ a desať percent na hliník na dovoz z Európskej únie, Kanady a Mexika. Oznámil to dnes americký minister obchodu Wilbur Ross. Toto rozhodnutie podľa agentúry Reuters prudko zvýšilo hrozbu obchodnej vojny. Európska komisia a Mexiko už oznámili, že v reakcii na postup Washingtonu plánujú zavedenie vlastných ciel na rôzne tovary z USA. Tiež Kanada sľúbila, že podnikne kroky na ochranu svojich záujmov.

Podľa šéfa Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera nemá EÚ inú možnosť ako riešiť vec sporom u Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Juncker dnešný krok administratívy prezidenta Donalda Trumpa označil za čistý a jasný protekcionizmus. “Budeme brániť záujmy únie plne v súlade s medzinárodným obchodným právom,” vyhlásil.

Podľa agentúry Reuters členske krajiny EÚ podporujú plán Európskej komisie zaviesť clá na americkej tovar, ktorého ročný dovoz do EÚ dosahuje hodnotu 2,8 miliardy eur.

Spojené štáty zaviedli nové clá na oceľ a hliník 23. marca. Trump k tomu využil americký zákon z roku 1962, ktorý umožňuje prezidentovi uvaliť clo v prípade, že dovoz ohrozuje národnú bezpečnosť. Európska únia, Kanada a Mexiko mali z platenia týchto poplatkov dočasnú výnimku, ktorá v piatok vyprší. Ross dnes uviedol, že rokovania s EÚ síce prinieslo pokroky, tie však neboli dostatočné na predĺženie výnimky. Dodal, že Spojené štáty chcú v rozhovoroch pokračovať.

Minister tiež upozornil, že rokovania s Kanadou a Mexikom o revízii Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA) postupujú pomalšie, než Spojené štáty dúfali.

Mexické ministerstvo hospodárstva uviedlo, že v reakcii na postup Washingtonu zavedie vlastné clá na dovoz rôzneho tovaru z USA, vrátane potravín a oceliarskych produktov.

Kanadská ministerka zahraničia Chrystie Freelandová vyhlásila, že kanadská vláda je pripravená brániť kanadský priemysel a pracovné miesta. “Budeme reagovať patričným spôsobom,” uviedla.

Európska únia už skôr predložila Svetovej obchodnej organizácii (WTO) zoznam amerických produktov, na ktoré by mohla uvaliť vysoké clá ako odvetu za ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov. Na zozname sa nachádza napríklad ryža, brusnice, burbon, kukurica, arašidová nátierka či oceliarske výrobky.

Európska únia už skôr predložila Svetovej obchodnej organizácii (WTO) zoznam amerických produktov, na ktoré by mohla uvaliť vysoké clá ako odvetu za poplatky na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov. Na zozname sa nachádza napríklad ryža, brusnice, burbon, kukurica, arašidová nátierka či oceliarske výrobky.

V prípade, že by sa clá do USA týkala aj ďalších komodít, napríklad áut, pocítili by ich aj českí a slovenskí výrobcovia autodielov. Najväčším obchodným partnerom SR je totiž Nemecko, ktoré výrobky finalizuje aj zo slovenských subdodávok. A štvrtina exportu automobilov z celej EÚ mieri práve do USA.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies