KOSOVO: Kosovčania si volia nový parlament

Kosovo's lawmakers vote to disband the parliament during an extraordinary session in the capital Pristina, Thursday, Aug. 22, 2019. Kosovo's parliament was disbanded Thursday, opening the way for the country's president to set the date for an early general election. (AP Photo/Visar Kryeziu)

V Kosove sa v nedeľu začali parlamentné voľby. Svoj hlas v nich môže odovzdať 1,9 milióna oprávnených voličov, ktorí si zvolia 120 poslancov. Predpokladá sa, že ani jedna strana vo voľbách nezíska jasnú väčšinu.

Voľby sa konajú v čase, keď tamojší lídri čelia výzvam na obnovenie dialógu so Srbskom o normalizácii vzájomných vzťahov, a nasledujú po tom, čo v júli rezignoval premiér Ramush Haradinaj. Stalo sa tak po tom, čo dostal predvolanie od haagskeho tribunálu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 – 1999.

Kosovo sa osamostatnilo od Srbska v roku 2008 po vojne, ktorú rozpútala srbská násilná kampaň proti kosovským Albáncom a ukončili až nálety pod velením NATO. Ako nezávislý štát ho uznáva viac ako sto krajín. Belehrad jeho nezávislosť doteraz odmieta uznať a vzájomné vzťahy ostávajú napäté.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies