Krajiny OSN sa dohodli na pakte o riadenej svetovej migrácii. USA ho bojkotujú a Maďarsko ho odmieta
Organizácia Spojených národov sa v piatok dohodla na rozsiahlych spôsoboch, ako sa vyrovnať  s migráciou miliónov migrantov, prekonaním problémov s “nedôverou” a “náročnými” otázkami pri príprave prvej migračnej celosvetovej  dohody , informuje Reuters.

Nezáväzná dohoda schválená všetkými 193 členskými štátmi s výnimkou Spojených štátov, ktoré sa minulý rok rozhodli pre bojkot, sa zameriava na to, aby migrácia bola bezpečná a v súlade s otázkami národnej zvrchovanosti a medzinárodnej spolupráce.

Tento krok nastal po migračnej kríze v Európe v roku 2015, ktorá zaznamenala najväčší príliv utečencov a migrantov od druhej svetovej vojny, uviedli úradníci. Kríza vyvolala strach z cudzincov a nacionalistické napätie, hovorí OSN.

Podľa údajov OSN je okolo 250 miliónov ľudí po celom svete migrantmi, čo je  3,4% svetovej populácie.

“Migrácia je fakt. Bolo tu už celé stáročia. Je tu, aby zostala po ďalšie stáročia”, povedal predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák.

“Ale nikdy sme nemali nástroj, ktorý nám pomáha riadiť tento proces. Boli sme v reaktívnom režime. “, upresnil Lajčák.

Oficiálna globálna dohoda o bezpečnej, riadnej a pravidelnej migrácii sa zaoberá tým, prečo ľudia migrujú, ako ich chrániť, ako ich integrovať do nových krajín, spôsobmi ich návratu domov a rozoberá ďalšie problémy.

Veľvyslanec Jurg Lauber zo Švajčiarska, ktorý pomohol viesť rokovania o pakte, ho nazval skôr “katalógom opatrení” ako súborom pravidiel “jednorazových záležitostí”.

Formálne prijatie je stanovené na december v Maroku.

Dohodlo sa na tom 192 členských štátov po tom, čo Spojené štáty prestali rokovať a vyhlásili, že prijímané pravidlá nie sú kompatibilné so suverenitou USA.

Maďarské médiá v piatok uviedli, že maďarský minister zahraničných vecí môže navrhnúť, aby sa Budapešť vzdala účasti na pakte, pretože nechce pomáhať prisťahovalectvu do Európy.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies