Kryptomeny prežívajú nákupnú horúčku, investori vsádzajú na menej známe valuty
Trh s kryptomenami  po tohtoročnom, historicky najsilnejšom prepade zažíva renesanciu. Len v apríli vzrástla hodnota všetkých virtuálnych mien na bezmála 400 miliárd dolárov. Zo svojho polročného dna tak kryptomince za necelý mesiac zdraželi priemerne o šesťdesiat percent, píše Jaroslav Bukovský vo svojom komentári na českom ekonomickom portáli E15.cz.

Podľa Bukovského je hybnou silou rastu pritom na rozdiel od minulosti nie je populárny Bitcoin, aktéri jarnej nákupnej vlny stavili na menej známe mená.

“Po kryptomenovomm šialenstvo koncom minulého roka odštartoval pád Bitcoin rozsiahlu korekciu trhu. Ten tak trochu ozdravil, ľudia sa vyrovnali so stratami a kvalitné projekty mali čas sa posunúť, “usudzuje nezávislý expert na virtuálne meny Radomír Eliáš.

Apríl je tento rok pre kryptomeny prvým rastovým mesiacom. Trh totiž od začiatku roka vytrvalo padal, z každých 20 euro investovanej pred Silvestrom nezostala špekulantom na konci marca ani štvrtina. Bitcoin, ešte stále najznámejšia virtuálna mena, pritom počas aprílovej rastovej vlny ustúpil do pozadia.

Podstatne rýchlejšie podľa dát serveru coinmarketcap rástli meny, ako sú ethereum, ripple, či eos, ktoré investorom zarobili aj sto percent.

“Trhový podiel Bitcoin klesá, na ostatných kryptomenách totiž vzniká čoraz viac projektov, navyše sa sem presunulo ťažisko špekulantov,” hovorí český aktivista a propagátor kryptomien Urza. Bitcoin sa tak teraz na kryptotrhu podieľa len 37 percentami, ešte pred rokom bol jeho podiel dvojnásobný.

“Nový záujem o kryptomeny je spojený s ich menšími cenovými výkyvmi. Práve mieru cenových pohybov ekonómovia stotožňujú s rizikovosťou investície”, pokračuje Bukovský.

Podľa firmy SIFR Dáta sú cenové výkyvy  u šestice hlavných kryptomien najnižšia od polovice decembra. Odborníci to vysvetľujú tým, že sú kryptomeny  spojené s reálnymi transakciami v ekonomike.

“Rast kryptoodvetia je viac ťahaný fundamentom,” myslí si Eliáš.

Kryptomenový trh sa vyšvihol na vrchol na začiatku roka, keď jeho trhová hodnota na chvíľu dosiahla 830 miliárd dolárov

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies