Kyslík z domu vyženie covid

Čo robiť účinne proti kovidu?

My (moja sestrička a ja) sa samozrejme usilujeme byť maximálne efektívni. Aj preto sme natoľko inovatívni, že ideme celkom na čele boja proti kovidu v slovenských ambulanciách a to plnou parou na všetkých protikovidových frontoch od Tatier k Dunaju a zachraňujeme pacientov, až aj samotní politici sú z našich úspechov vo vytržení. Zistili sme, v zhode so zahraničnými skúsenosťami, že kľúčom k efektívnemu zvládnutiu pandémie kovidu, v každom štáte sveta, je umenie všeobecných lekárov, postarať sa komplexne o  pacientov v čo najvčasnejšom štádiu ochorenia.

Teda maximálny rozvoj vysokokvalitnej primárnej zdravotnej starostlivosti. Doba nám praje a preto aj my sme sa dnes stali priekopníkmi vo včasnom a najmä aj v osobnom vyšetrovaní pacientov. Vyšetrujeme chorých buď na mieste v ambulancii, alebo v domácnosti pri lôžku v návštevnej službe. Opakovaný, osobný kontakt lekára s pacientom je nepostrádateľný pri včasnej diagnostike a liečbe aj kovidu.  Vyšetrených pacientov, po upresnení diagnózy liečime podľa najnovších svetových protokolov. Uprednostňujeme štandardne lacnú a účinnú liečbu zahrnujúcu ivermektín (80% úspešnosť, viď komplexný protokol FLCCC od tímu vedeného prof. Maríkom). Radi využívame aj relatívne drahú, ale stále oveľa efektívnejšiu liečbu, než ako je následná liečba v nemocniciach a to v súčasnosti najúčinnejšiu liečbu (90-100% úspešnosť) monoklonálnymi protilátkami kasirivimab/imdevimab, ktorými sa vyliečil aj prezident Trump. Tieto monoklonálne protilátky sme využíli najmä v starostlivosti o najrizikovejších 80-90 až viac ako storočných, polymorbídnych, imobilných seniorov, o ktorých sa staráme v ôsmich domovoch dôchodcov na Bratislavsku. Bohužiaľ táto liečba MAB I/K nie je vždy dostupná vtedy, keď ju potrebujeme, napriek tomu so šťastím sa nám už podarilo zachrániť desiatky takýchto krehkých pacientov.

Kyslík

Namiesto hospitalizácie si náš pacient pár dní podýchal doma kyslík.

Pri komplexnom prístupe k ambulantným pacientom je v armamentáriu všeobecného lekára veľmi dôležitá aj kyslíková liečba, ktorá najmä je plnohodnotnou, dokonca lepšou alternatívou k nemocničným lôžkam s tzv. low flow kyslíkom, na ktorých je dnes v nemocniciach uložených s kovidom väčšina pacientov. Pacient sa tak vyhne pobytu v nemocnici, nemocničnému stresu a strachom, ale aj reálnemu riziku, že sa nakazí nosokomiálnymi nemocničnými kmeňmi rezistentných baktérií, čo prudko zvyšuje/znižuje jeho šancu na prežitie/úmrtie. Pacient ide do nemocnice za kyslíkom, ale ten môže mať aj doma z koncentrátora. Samozrejme tento model starostlivosti, že totiž väčšina pacientov sa lieči na kyslíku doma, môže podstatne odľahčiť aj preťažené nemocnice. Čiže komplexná domáca starostlivosť je to riešenie, aké Slovensko potrebuje.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies