Lavína vyhostenia ruských diplomatov sa spustila v Európe, USA aj na Ukrajine celkovo ich bude vyhostených cez 100
Česko vyhostí troch členov ruského diplomatického personálu v reakcii na otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripala v Británii. Podľa premiéra v demisii Andreja Babiša je to výraz solidarity s Britániou po útoku. Ruských diplomatov vypovedia tiež mnohé krajiny EÚ, Spojené štáty ich vyhostí dokonca 60. Informujú EuroZprávy.

Minister zahraničia Martin Stropnický (ANO) uviedol, že sa dnes stretol s ruským veľvyslancom Alexandrom Zmejevským a o vypovedaní ho informoval. Traja členovia ruského diplomatického personálu musí opustiť Česko do 1. apríla.

Babiš novinárom povedal, že Česko je ako súčasť EÚ a NATO pevne začlenené do západných štruktúr. “Keď náš spojenec nás vo vážnej situácii požiada o pomoc, máme mu vyjsť v ústrety,” uviedol. Útok nervovým plynom na území cudzieho štátu podľa neho ohrozuje civilné obyvateľstvo a ukazuje na brutálnejší spôsob špionáže, než je zvykom.

“Rusi prekročili všetky hranice, keď povedali, že toxická látka novičok mohla pochádzať od nás. Je to úplná lož, my to tvrdenie zásadne odmietame od samého začiatku,” dodal Babiš. V minulých dňoch bol kvôli dnes oznámenému kroku v kontakte s prezidentom Milošom Zemanom, ktorý podľa neho prejavil záujem o niektoré informácie.

Za Zemanom prišli do lánského zámku kvôli vyhosteniu členov ruského diplomatického personálu riaditeľ Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michal Koudelka a ministerka obrany Karla Šlechtová (za ANO). Informovala o tom dnes Česká televízia. “Pán prezident je v kontakte s premiérom, niektorými členmi vlády i bezpečnostnými zložkami,” uviedol na twitteri prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Podľa Stropnického Česko podniklo vyhostenie v koordinácii s ostatnými krajinami Európskej únie. Nemecko, Francúzsko a Poľsko vypovedali po štyroch ruských diplomatov. “Dlhodobo obraciame pozornosť k agresívnej ruskej politike,” povedal poľský minister zahraničia Jacek Czaputowicz.

“V tejto situácii je podľa nás potrebná jednotná reakcia medzinárodného spoločenstva,” dodal šéf poľskej diplomacie s tým, že odpoveďou na agresívnu ruskú politiku je aj nutné posilňovanie prítomnosti vojsk NATO u východných hraniciach aliancie.

“Vypovedal sme dnes z Nemecka štyroch ruských diplomatov. Pretože Rusko stále neprispieva k objasneniu útoku v Salisbury,” uviedlo na twitteri nemecké ministerstvo zahraničia. Na opustenie krajiny podľa neho ruskí diplomati majú sedem dní.

“Útok v Salisbury nami všetkými v Európskej únii otriasol. Prvýkrát od konca druhej svetovej vojny bola uprostred Európy použitá chemická bojová látka. Je jasné, že tento útok nemôže zostať bez následkov,” konštatoval vo vyhlásení Maas, podľa ktorého fakty a indície jasne ukazujú, že za otravou Skripala stálo Rusko. Moskva to popiera.

Francúzsko vypovie štyroch ruských diplomatov. “Dnes sme oznámili ruským úradom naše rozhodnutie vykázať počas týždňa štyri ruskej pracovníkmi s diplomatickým statusom z francúzskeho územia,” uviedol francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian vo svojom vyhlásení.

Ukrajina dnes oznámila, že vypovie z krajiny trinásť ruských diplomatov. Litva ohlásila vypovedanie troch diplomatov a Lotyšssko jedného diplomata. Estónsko oznámilo vyhostenie ruského vojenského pridelenca.

Litva okrem vyhostenie troch ruských diplomatov chce zakázať vstup do krajiny 44 ďalším Rusom, oznámil Vilnius. “Vypovedaním osôb zapletených do konania nezlučiteľného s diplomatickým poslaním vyjadrujeme solidaritu so Spojeným kráľovstvom a zároveň prispievame k zásahu proti sieti ruských špiónov v Európe,” uviedlo litovské ministerstvo zahraničia.

Lotyšsko podľa ruského veľvyslanca v Rige Jevgenija Lukjanov vypovie jedného ruského diplomata a zároveň vyhostí jedného pracovníka kancelárie ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot. Diplomat má Lotyšsko opustiť do siedmich dní.

Medzi nimi je 12 diplomatov z ruskej misie pri OSN v New Yorku. Hovorca Bieleho domu Sarah Sandersová vyhlásila, že po vyhostení Rusov budú Spojené štáty bezpečnejšia krajina, pretože “bude obmedzená ruská schopnosť sliediť po Američanoch a vykonávať tajné operácie”. Vyhostením “Spojené štáty a ich spojenci dávajú Rusku jasne na vedomie, že ich akcie budú mať následky,” povedala hovorkyňa.

Agentúra RIA Novosti krátko po americkom oznámenia s odvolaním na svoje zdroje napísala, že ruská reakcia bude nasledovať v niekoľkých najbližších dňoch. Ruský poslanec Vladimir Džabarov zo zahraničného výboru Štátnej dumy (dolnej komory parlamentu) v Moskve vyhlásil, že krajina Európskej únie a Ukrajina už čoskoro dostanú “darček na oplátku”. Jeho kolega Konstantin Kosačov označil rokovania krajín EÚ za podlé.

Konzulát v Seattli na severozápadnom pobreží USA najneskôr k 2. aprílu bude uzavretý vzhľadom k tomu, že sa v blízkosti nachádza americká námorná základňa, uvádza Reuters. Šesťdesiat vyhostených Rusov podľa amerických činiteľov pôsobia v USA ako špióni s diplomatickým krytím.

Vypovedanie diplomatov má byť podľa činiteľov americkej vlády signálom do Kremľa, že počet ruských špionážnych operatívcov v Spojených štátoch je “neprijateľne vysoký”. Pokiaľ Moskva odpovie recipročne, sú údajne Spojené štáty pripravené podniknúť ďalšie kroky.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies