Lavrov: Rusko je pripravené obnoviť vzájomne prospešný dialóg s EÚ, ale nebude prosiť, píše TASS

Russian President Vladimir Putin (R), accompanied by Foreign Minister Sergei Lavrov (C) and Kremlin spokesman Dmitry Peskov (L), attends a meeting with Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan (not pictured), Crown Prince of Abu Dhabi and UAE's deputy commander-in-chief of the armed forces, at the Kremlin in Moscow, on March 24, 2016. AFP PHOTO / POOL / ALEXANDER NEMENOV / AFP / POOL / ALEXANDER NEMENOV (Photo credit should read ALEXANDER NEMENOV/AFP/Getty Images)

Ruský minister zahraničných vecí vyjadril nádej, že v situácii s ruskými sankciami “zvíťazí zdravý rozum”. Rusko je otvorené obnoveniu vzájomne prospešných hospodárskych vzťahov s krajinami EÚ, ale nepožiada o ukončenie politiky sankcií. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorok na tlačovej konferencii po stretnutí s belgickým partnerom Didierom Reindersom, ktorý odpovedal na otázku o európskych protiruských sankciách.

“Ako už bolo povedané mnohokrát, nebudeme EÚ prosiť o zmenu politiky. Očakávame, že, ako už bolo zdôraznené prezidentom Putinom, že zdravý rozum zvíťazí a  vždy sme pripravení obnoviť rovnaký, vzájomne rešpektujúci, vzájomne prospešný dialóg, bez ultimátu, požiadaviek na pokánie a ospravedlňovanie.” – povedal Lavrov

“Vysvetlili sme všetky naše akcie na základe medzinárodných právnych noriem a všetci, ktorí nás chcú počuť, nás počuli,” dodal minister.

Lavrov tiež uviedol, že za účelom pochopiť, ako veci fungujú na polostrove Krym a Sevastopoľ by sa to malo robiť osobne. “Stále viac západní politici, poslanci z Belgicka a ďalších krajín EÚ navštíviť Krym a Sevastopol, subjekty Ruskej federácie. Všetci tí, ktorí chcú pochopiť, naozaj to, čo sa tam deje, môžu prísť a priamo zhodnotiť na vlastné oči.

Lavrov tiež hovoril, že je v móde teraz riešenie problémov na diaľku. V tejto súvislosti upozornil  na skutočnosť, že takéto črty sa pozorujú aj v súvislosti s vyšetrovaním údajného chemického útoku v Sýrskej Khan-Šejchúne. “Pokiaľ ide o použitie chemických zbraní v Sýrii, je potrebné ísť na miesto nehody, skôr než sa spoliehať na akékoľvek fejkové zobrazovanie scén. Pokiaľ sa jedná o porušenie práv na Kryme, je nutné byť aj na Kryme, a nie počúvať narážky niektorých štátov vrátane samozrejme ukrajinského vedenia “, povedal minister.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies