Lavrov: Švajčiarski vedci zistili, že Skripal bol otrávený látkou BZ
Podľa výskumného centra vo Švajčiarsku, ktoré analyzovalo vzorky z OPCW z miesta incidentu v Salisbury, bola použitá v prípade otravy Skripalových látka BZ, ktorá bola vo výzbroji USA a Británie. Informujú Ria Novosti.

S touto ohromujúcou správou vrátane toho, že nebola vyrábaná v Rusku, ani v Sovietskom zväze, vystúpill ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Minister uviedol, že za podmienok utajenia Moskva dostala od švajčiarskeho Centra rádiologické a chemickoradiologické analýzy vo Spiezu výsledky analýzy vzoriek zo Salisbury. Lavrov vysvetlil, že sa jedná o vzorky odobraté OPCW na mieste incidentu a poslané expertom OPCW do Spiezu. Švajčiarski odborníci dokončili štúdiu 27. marca.

Lavrov tiež citoval výpis z dokumentu, ktorý odborníci zo Švajčiarska poslali OPCW.

“Podľa výsledkov vyšetrení boli vo vzorkách nájdené stopy toxickej chemikálie BZ a jeho prekurzorov súvisiacich s chemickými zbraňami druhej kategórie, podľa Dohovoru o zákaze chemických zbraní. BZ je nervovo-paralytická látka, ktorá dočasne vyradí človeka z činnosti. Psychotický efekt je dosiahnutý počas tridsiatich-šesťdesiatich minút po aplikácii a trvá až štyri dni. Uvedená receptúra ​​bola vo výzbroji armády Spojených štátov, Veľkej Británie a ďalších krajín NATO. V ZSSR a Rusku sa vývoj podobnej chemickej látky nerobil, “citoval minister zahraničia.

Švajčiarske chemické laboratórium vo Spiezu zverejnili na Twitteri správu, podľa ktorej organizácia nemôže komentovať vyhlásenia ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova.

“K tomuto tvrdeniu sa môže vyjadriť iba Organizácia pre zákaz chemických zbraní. Ale môžeme opakovať to, čo sme hovorili pred desiatimi dňami: nemáme pochýb o tom, že Porton Down identifikoval látku, “uviedla laboratórium na Twitteri.

Správa uvádza, že “Porton Down, ako Spitz, je laboratóriom OPCW. Štandardy overovanie sú tak pevné, že môžete veriť záverom. “

Lavrov pripomenul, že Julia aj Sergej Skripal sa uzdravujú. Podľa neho v tejto súvislosti klinický obraz naozaj zodpovedá otrave látkou BZ.

Spolu s tým sa minister obrátil na OPWC s otázkou, prečo boli výsledky švajčiarskych odborníkov vyňaté zo správy organizácie.

“Ak však OPCW bude popierať skutočnosť, že použila laboratórium mesta Spiez, tak bude zaujímavé počuť tieto vysvetlenia,” dodal Lavrov.

V britskej Salisbury boli 4. marca otrávení bývalý dôstojník GRU Sergej Skripal a jeho dcéra Julie, čo vyvolalo veľký medzinárodný škandál. Londýn tvrdí, že otrava Skripala prebehla látkou A-234 so zapojením ruskej vlády, čo Moskva kategoricky poprela.

Čítajte tiež:

Iba 28% obyvateľov Veľkej Británie podporuje zásah svojej krajiny v Sýrii

VIEME PRVÍ: Až 55% Nemcov pokladá USA za hlavného vinníka zhoršenia vzťahov Západu s Ruskom

V slovenskej zahraničnej politike už nepanuje konsenzus? Časť koalície stojí v otázke útokov na Sýriu proti oficiálnej línii Slovenska

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies