Legenda matovičovcov o vykradnutej špajzi

Matovič a jeho kumpáni sa pri kritike toho, ako „zachraňujú“ ekonomiku zaštiťujú vetou, že po Smere bohužiaľ zdedili vykradnutú špajzu.

Naozaj? Po Smere zdedili napríklad 4 miliardy eur, ktoré ostali nevyčerpané v eurofondoch. Európska komisia v rámci protikrízových opatrení povolila tieto peniaze čerpať oveľa jednoduchšie, ako inokedy.
Je to závratná suma! A len dopĺňa ďalšie, už teraz pomerne štedré, opatrenia únie.

Problém je v tom, že oni to nevedia čerpať, Alebo inými slovami, majú skôr opačný problém, ako ten, ktorý prezentujú: majú obrovský balík peňazí, ktorý nevedia použiť.
Veď to každý vidí, napríklad príspevky na udržanie zamestnanosti sú nastavené tak zle, že zatiaľ firmám poslali len zlomok toho, čo sľubovali.

Kombináciou zákonov, politiky centrálnej banky a vládnych opatrení, dochádza k tomu, že tí najbohatší na kríze v skutočnosti zarábajú

Navyše, čerpanie má stále nejaké podmienky, žiada si komunikáciu s Komisiou, atď. To vôbec nezvládajú, takže sebavedomé slová Veroniky Remišovej spred dvoch mesiacov, ako sa vraj tie štyri miliardy do konca roka vyčerpajú, budú čoskoro vyznievať úplne smiešne.

Samozrejme, Smer im tie štyri miliardy nenechal z dobrej vôle, alebo ako dobrý hospodár. Naopak, tie peniaze mali byť už minuté a použité v prospech ekonomiky. Len to smeráci veľmi nezvládali urobiť a ešte im v tom „pomáhali“ ľudia z SNS a ich obchodníci, čím sa situácia násobne skomplikovala, lebo to boli už úplne neschopné hovädá.

Ale to nič nemení na tom, že tým pádom nová vláda dostala do vienka takýto zázračný balík prostriedkov so zjednodušenými pravidlami, ktorý len nevie použiť.

A to je veľmi, veľmi, veľmi vážna vec, aj vzhľadom na ďalšie programové obdobie čerpania eurofodnov. Jedna vec, ktorú si ľudia neuvedomujú, je, že vlády Smeru boli síce preslávené eurofondovými projektami, ktoré boli, diplomaticky povedané, často nadizajnované tak, že verejný záujem tam nebol zďaleka na prvom mieste. Ale s nejakými výnimkami a hluchými miestami sa aspoň tie peniaze naozaj čerpali a aj keď občas okľukou, ale vždy v ekonomike skončili. Stačí si to porovnať s Radičovej vládou, ktorá síce nemala kauzy, ale ani nevedela čerpať, takže tu peniaze nikto nevidel: ani „obchodníci“, ale ani zvyšok krajiny. Nakoniec zo zúfalstva vymýšľali také hlúposti, ako projekt „zadržiavania vody v krajine“ za miliardu eur (tam stihli vyčerpať len malú časť a ďalšia vláda to stopla).

A toto všetko bude teraz ešte horšie, lebo nová vláda nevie ani občanom bez problémov dodať jednu appku, ani poslať firmám peniaze, ktoré im dávno sľúbila.
Vyrovnať sa s epidemiologickou hrozbou nebolo také náročné, po tom, ako predošlé vláda rýchlo zaviedla opatrenia a zatvorila hranice. Rozbehnúť ekonomiku už bude oveľa horšie.

Kombináciou zákonov, politiky centrálnej banky a vládnych opatrení, dochádza k tomu, že tí najbohatší na kríze v skutočnosti zarábajú

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies