Lekári zistili, čo vyvoláva Alzheimerovu chorobu. Má to v tele skoro každý z nás
Alzheimerova choroba je jednou z najhorších chorôb, s akými ľudstvo bojuje, pretože vo veľkom postihuje mozog a je neliečiteľná. Vedci ale možno zistili, čo ju spôsobuje.

Tím amerických vedcov tvrdí, že na vzniku tejto choroby sa veľkou mierou podieľa herpetický vírus, ktorý nie je primárnou príčinou jej vzniku, ale môže byť pomerne silným katalyzátorom.

Uviedli to v štúdii publikovanej v časopise Neuron. V rámci nej preskúmali 622 mozgov patriacich ľuďom s Alzheimerovou chorobou a 322 mozgov ľudí bez tejto choroby.

Mozgy ľudí napadnuté neliečiteľnou chorobou vykazovali vyššie hladiny herpetického vírusu, a to až dvojnásobne oproti mozgom bez choroby.

Podľa vedcov tak môžu stáť za touto chorobou dva kmene herpetického vírusu, konkrétne HHV-6A a HHV-7. Síce ju priamo nespôsobujú, podľa teórie ale choroba vzniká práve ako reakcia na pôsobenie vírusu.

Lekári tiež upozorňujú, že herpetické vírusy prítomné v mozgoch patria k relatívne bežným ochoreniam, s ktorým sa ľudské telo počas života stretne takmer vždy.

Až 90 percent dospelých sa pred dovŕšením 50 roku života dostane do kontaktu s nejakým herpetickým vírusom. Prakticky to môže znamenať, že takto veľké percento ľudí je Alzheimerovou chorobou ohrozené.

Vedcom je známe, že choroba začína skôr, než sa prvýkrát objavia symptómy. Kľúčom k objaveniu účinného lieku je podľa nich schopnosť získať informácie o vzniku choroby v čo najskoršom štádiu, píše The New York Times.

Cesta k tomu, aby sme boli schopní diagnostikovať Alzheimerovu chorobu z krvného testu, je ale ešte dlhá. Napriek tomu vedci napríklad počas testov vakcíny na svrab a alergiu na mačky zistili, že vakcína má pozitívne výsledky aj pri liečbe Alzheimer.

Očkovanie je pritom spojením už existujúcej látky proti tetanu a proteínu z vírusu, ktorý napáda rôzne rastliny. Tento objav potom priviedol vedcov k myšlienke, či by sa proti Alzheimerovej nedalo preventívne očkovať.

Vakcína sa zatiaľ ukázala byť účinná u myší, kde úspešne liečia alergiu na mačky a svrab. Zaberala aj u starších zvierat, a to pri veľmi nízkych dávkach. “Myšlienka je veľmi jednoduchá. Pre choroby ako je psoriáza alebo ekzém, najnovšie a najúčinnejšie lieky na trhu sú založené takzvane na protilátkach. To je niečo, čo vy alebo ja, teda skôr naše telá, produkujú bežne v boji napríklad s prechladnutím,” vysvetlil dermatológ John Foerster mechanizmus, ktorým by jeho objav mohol zabrániť chronickým ochorením, alebo ich liečiť.

“Pre chronické ochorenie,” dodáva, “sú tieto protilátky špeciálne vyrobené proti vlastnému proteínu v tele. Blokovaním tohto jediného proteínu sa stav chorých zlepšuje.” Podľa neho je nová liečba nielen oveľa lacnejšia, v prvom rade by mala donútiť telo vyrábať si vlastné protilátky, s ktorými bude proti chorobe bojovať.

Vedci tvrdia, že bude treba ešte veľa testov, ako budú môcť novú látku vyskúšať aj na ľuďoch, ale už teraz sú veľmi optimistickí v tom, že sú na ceste k objavu ďalšieho spôsobu, ktorý by jedného dňa mohol úplne vyliečiť choroby ako Alzheimer, alebo im dokonca rovno predísť. “Ale čo viac, veríme tomu, že sa nám otvárajú dvere k výskumu liečby Parkinsonovej choroby alebo chronickej bolesti,” dodáva Foerster.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies