LETECKÁ DOPRAVA: A380 žije. Airbusu pomohla nová dohoda s európskymi štátmi
Európsky výrobca lietadiel Airbus predĺži projekt na výrobu najväčšieho dopravného lietadla na svete Airbusu A380 o ďalších desať rokov. Pomôže mu k tomu úprava dohody s európskymi štátmi a nová zákazka od aerolinky Emirates. Informuje český ekonomický portál E15.cz v komentári Ondřeje Součka. 

Airbus sa dohodol s európskymi štátmi na reštrukturalizácii dlhu, ktorá mu ušetrí 1,4 miliardy dolárov. Dlh vznikol pred dvadsiatimi rokmi, keď Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko požičali výrobcovi lietadiel okolo 3,5 miliardy dolárov, aby mohol odštartovať svoj program na vývoj najväčšieho dopravného lietadla na svete, Airbusu A380. Zníženie dlhu urobí z výroby Airbusu A380 životaschopný projekt aj pri nižšej produkcii lietadiel, čo je podľa výkonného riaditeľa Toma Endersa výhodné aj pre krajiny, ktoré Airbusu požičali.

Nedávno aerolínie Emirates oznámili, že nakúpia ďalších 20 lietadiel Airbus A380 s možnosťou navýšenia zákazky o ďalších 16. Didier Edvard, ktorý je zodpovedný za program na výrobu Airbusov A380 tento utorok pre CNBC povedal, že nová objednávka od Emirates bola úplne zásadné, aby sa podarilo odvrátiť ukončenie výroby tohto stroja. Výroba letúna by tak podľa Edvarda mohla pokračovať ešte ďalších desať rokov. Vďaka novo uzavretým dohodám sa Airbusu bude lepšie dýchať. Ak by to bolo nevyhnutné, program by podľa agentúry Bloomberg neohrozila ani znížená produkcia na šesť lietadiel ročne. V pláne je pritom produkcia v objeme ôsmich lietadiel ročne. Píše na úvod – zhrňujúc základné fakty Souček.

Podľa neho: Dubajská aerolinka Emirates je v súčasnosti najväčší odberateľ lietadla A380, používa celkom 96 spomínaných lietadiel a ďalších 46 má objednané. Je však jedinou veľkou aerolinkou, ktorá má o lietadlo záujem. Vlani Airbus na svoje lietadlo dokonca neprijal žiadnu záväznú objednávku, dopravcovia naopak dve zrušili.

Souček uvádza, že program na výrobu A380 mal problémy od samého začiatku, pôvodne malo dvojposchodové “superjumbo” vyriešiť rastúci dopyt po leteckej doprave, veľký stroj ale výrazne zaostával v efektivite. Počet objednávok bol po celý čas programu nízky a projekt sa stal stratovým.

V polovici januára potom zástupcovia Airbusu potvrdili, že produkcia najväčšieho osobného dopravného lietadla, Airbusu A380 závisí na objednávkach od leteckej spoločnosti Emirates a môže skončiť, uzatvára svoj komentár na českom ekonomickom portáli E15.cz Souček.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies