Libération: Európa ide robiť prvé kroky od USA k nezávislému obrannému systému
Európska komisia navrhuje vyčleniť 13 miliárd eur na posilnenie ochrany Európskej únie, informoval denník Libération.

Pričom fondy budú môcť využiť len obranné podniky patriace členským štátom EÚ. Toto vyčlenenie “symbolickej” sumy by malo byť prvým krokom k vytvoreniu európskeho systému obrany nezávislého na USA.

Tieto prostriedky budú využité na rozvoj vojenskej kapacity EÚ od roku 2020 do roku 2027, uviedol Libération.

Ako je uvedené v článku, hoci táto suma môže byť nazývaná “symbolickou”, bude to prvý krok na ceste k vytvoreniu vnútorného systému obranného zväzu – o ktorom hovoriť bolo dlhú dobu “tabu”. Očakáva sa, že nový systém financovania vojenských výdavkov, a to s uvedením priamo na preferenciách daných členskými štátmi Európskej únie, stanovuje požiadavky, ktoré vylučujú zapojenie zbrojných firiem tretej strany – napríklad vo Veľkej Británii a USA.

“To pravdepodobne len vyostrí napätie medzi Donaldom Trumpom a Úniou mesiac pred summitom NATO,” predpovedali noviny.

Podľa jedného z vysoko postavených predstaviteľ Európskej únie, zbrojné spoločnosti musia “mať základňu na území Európskej únie, mať tu infraštruktúru a čo je najdôležitejšie, rozhodovací proces nemôže byť riadený zväzom so sídlom mimo Únie”. Európske pobočky amerických, kanadských a dokonca aj britských spoločností po brexite nebudú mať nárok na financovanie z Európskeho obranného fondu.

Ako zdôrazňujú zástupcovia Bruselu, tieto opatrenia nie sú diskriminačné, ale predstavujú len reakciu na požiadavky právnych predpisov USA. Podľa Európskej komisie vytvorenie nového fondu “prispeje k strategickej nezávislosti Európy na ochranu svojich občanov”, ktorá sa nachádza dnes úplne závislá na amerických spoločnostiach podieľajúcich sa na výrobe vojenských bezpilotných lietadiel a zabezpečenie ochrany družíc.

Trinásť miliárd eur bude použité na financovanie “spoločných projektov” členských štátov EÚ: 4,1 miliardy eur sa prevedie na financovanie výskumu, a 8,9 miliardy eur potom na rozvoj vojenských schopností. Navyše je plánované vynaložiť 6,5 miliardy eur na rozvoj “vojenskej mobility”.

Francúzsko napríklad počíta s financovaním projektu vojenského bezpilotného lietadla Male, ktorého vývoja sa zúčastňuje tiež Nemecko, Taliansko a Španielsko. “Dnes je 80% výskumu financovalo národnými vládami Únie. V dôsledku toho máme 173 nezlučiteľných zbrojných systémov. Už si to nemôžeme dovoliť, “zdôraznil  vysoký európsky úradník.

Podľa denníka Donald Trump osobne prispel k začatiu európskeho obranného projektu svojou politikou protekcionizmu namierenou proti európskym spojencom, ako aj “dovolil pochybnosti o svojich závazkoch voči NATO”. Avšak, podľa autora článku, “Washington začínajú obťažovať narážky na európsku autonómiu”, a navyše sa otvorene snaží donútiť ku kúpe výrobkov amerických spoločností v rámci plnenia sľubu zvýšiť náklady na kolektívnu obranu NATO na 2% HDP do roku 2024.

“Konkurencia vo vojenskom priemysle nie je nič nové, ale tlak zo strany Spojených štátov amerických s cieľom nákupu zariadení v USA, sa stáva problémom,” pripustil nedávno jeden z predstaviteľov NATO v Bruseli.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies